LipjaniPress

Hidhjuni ujë të nxehtë mollëve dhe me siguri do të zbuloni diç të tmerrshme (video)

Shneta

Mollët janë një ndër pemët më të popullarizuara në botë – praktike por edhe me çmime të përballueshme mund t’i blini gjatë tërë vitit.
Mirëpo njëri ndër shkaqet themelore përse qëndrojnë aq gjatë dhe mund të transportohen në relacione të gjata dhe me atë rast të duken sikur janë vjelë para një dite, vështirë është të shihet me sy, transmeton Telegrafi.

Një numër i madh prodhuesish dhe tregtarësh i lyejnë mollët me dyllë. Kështu pengojnë kalbjen, prishjen madje edhe insektet, e me atë rast nuk detyrohen të përdorin pesticidet helmuese.

Me një test të thjeshtë mund të zbuloni se a janë të lyera mollët që i keni blerë – qitni ujë dhe atëherë me siguri uji vetëm do të rrëshqasë, ndërkaq në mollë do të mbeten vetëm pika.

Dëshironi që dylli të duket, qitni ujë të nxehtë. Kështu njëkohësisht do ta zbusë dyllin dhe pjesërisht do t’i lajë. Por, nëse dëshironi që tërësisht ta hiqni dyllin, qitni pastaj sodë buke dhe fshini mirë me leckë apo më mirë me brushë.

Edhe pse dylli nuk është i dëmshëm, me siguri nuk është as i mirë. Hiqeni na mollët posaçërisht kur ua jepni fëmijëve.

Facebook Comments

Related posts

Kosova renditet e para në botë me vdekjet nga COVID-19 në 1 milion banorë

lipjanipress

Shokuese qfar gjendet brenda Produkteve

lipjanipress

Shkencëtarë: Diabeti është shenjë paralajmëruese e kancerit

lipjanipress

2 vjeçari nga Lipjani vuan nga sëmundja e rrallë, familja kërkon ndihmë (Video-Foto)

lipjanipress

Pasi t’i shihni 5 përbërësit rrënqethës që përdoren për parfumet luksozë, kurrë më nuk do t’i përdorni (Foto)

lipjanipress

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene

lipjanipress

Kanabisi edhe si ilaq shërues.(Video)

lipjanipress

Nëse mendon të abortosh? Së pari shiko këtë video…

lipjanipress

Ditëve të fundit është shtuar dukshëm numri i të prekurve me sëmundjen e fruthit në Kosovë. Nga kjo sëmundje deri më tani kanë vdekur 2 persona, një fëmijë 15 muajsh dhe një 37 vjeçar.

lipjanipress

Blerondi nga Peja ka nevojë për ndihmën tonë për shërim jashtë vendit

lipjanipress

Ja çfarë ndodh nëse shikoni shumë XXX

lipjanipress

10 ushqimet që i japin energji organizmit të njeriut

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli