LipjaniPress

Zbuloni nëse keni kancer gjiri përmes këtij testi të thjeshtë (FOTO)

Shneta

Popsugar ka sjellë një ide të zgjuar për zbulimin e shenjave të kancerit të gjirit përmes fushatës me limon.
E krijuar nga Organizata WorldWide Breast Cancer, përmes grafikut e keni shumë të lehtë të kuptoni simptomat e zbulimit të kancerit të gjirit.

Kjo foto është bërë virale në momentin kur Erin Smith Chieze e postoi në facebook si përgjigje e postimeve të të tjerëve që thjeshtë postonin zemra të thyera për ndërgjegjësimin e kancerit të gjirit. Në postin e saj, ajo sqaroi përvojën me kancer dhe se sa frustruese ishte për të kur shihte zemra të tilla, e jo diçka që në fakt mund të shpëtonte jetë njerëzish.

“Ju lutem, ndaloni së bëri lojëra të tilla që në fakt nuk promovojnë ndërgjegjësim”, ka shkruar Erin. “Pra, nëse me të vërtetë dëshironi të ndihmoni njerëzit me kancer, ndani fotografi të tilla si kjo”.

Natyrisht kjo fotografi nuk është zëvendësim për takimet e rregullta me mjekun tuaj, por thjeshtë është diçka më e dobishme se sa një sticker me zemër të kuqe.

Ja si mund të kuptoni disa nga shenjat e kancerit të gjirit:

– Masë e trashë, gjurmë e dhëmbëzuar, erozion i lëkurës, irritim apo skuqje, rrjedhje e lëngut, gungë e gropëzuar…

– Dalje e gungës, rritje e venave, thitha të tërhequra, deformim i madhësisë, lëkurë e lëvozhgës së portokallit, gungë e padukshme

Facebook Comments

Related posts

Ja pse është e dëmshme të pastroheni shpesh

lipjanipress

Ushqimet më të mira për të forcuar muskujt tuaj

lipjanipress

Hiqni qimet përgjithmonë veç me sodë buke

lipjanipress

Në Kosovë ka filluar “Java e Parandalimit të Kancerit të qafës së mitrës”

lipjanipress

Zhdukini milingonat me këto 6 metoda tepër efikase

lipjanipress

Lipjani si gjithmon zemërgjerë për djaloshin 25 vjec Sejdi Smajli, mblidhen afro 40 mijë euro për pak orë

lipjanipress

Gjaku i trashë, qarkullim i dobët – shkaktarët, simptomat dhe shërimi

lipjanipress

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërim jashtë vendit për vëllezërit nga Gjilani

lipjanipress

Jeni ndarë por vazhdoni ta duani partnerin, ja si ta tejkaloni këtë periudhë

lipjanipress

Këto fruta ndihmojnë për aknet, anemia, astma, hemorroidet, herpesin, celulitin,..…

lipjanipress

10 ushqimet që i japin energji organizmit të njeriut

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli