LipjaniPress

Dënohet me dy vjet burg ish-ministri i Brendshëm i Francës

Lajme

Ish-ministri i Brendshëm i Francës, njëherësh ish-krahu i djathtë i Nicolas Sarkozy, Claude Guéant u dënua sot nga Gjykata franceze e Apelit me dy vite burg duke përfshirë një vit dënim të rreptë me burg për një çështje për përvetësim fondesh.

 

Gjykata e Apelit e Parisit ashpërsoi masën e dënimit në shkallën e parë, që ishte me dy vite dënim me kusht.

Kjo masë e dënimit me burg nuk është aspak sinonim i masës së ndalimit në paraburgim.

Dënimet më të ulëta se dy vite burg janë më shpesh të rrotullueshme.

Gjykata e Apelit nga ana tjetër konfirmoi 75 000 euro gjobë dhe masën e ndalimit për Gueant, 72 vjeç për të ushtruar poste publike për pesë vite.

Ai mbajti postin e drejtorit të kabinetit të Nicolas Sarkozy, ndërsa ky i fundit ishte ministër i Brendshëm dhe ishte në ndjekje penale për marrje fondesh cash nga buxheti i përcaktuar për shpenzimet e proceseve hetimore ndaj oficerëve të policisë, transmeton atsh.

Pas këtyre fakteve, që datojnë nga vitet 2002 dhe 2004, Claude Gueant u zgjodh sekretar i përgjithshëm i presidencës së Republikës.

Presidenti Sarkozy e emëroi më pas ministër të Brendshëm nga 2011 deri në 2012.

Facebook Comments

Related posts

PDK-Lipjan z. Hajrullahu vizitoi familjen Bekteshi në Rufc të Ri

lipjanipress

Glauk Konjufca: Nëse Shpendi ishte me jahtin e Devollëve, duhet të merret në përgjegjësi

lipjanipress

Jetojnë në Kosovë – rom, ashkali dhe egjiptian – ëndërrojnë Europën (VIDEO)

lipjanipress

SPANJA MUND TA NJOH KOSOVËN, POR KUNDËRSHTON SHKËMBIMIN E TERRITOREVE

Rexhep Isufi

Komandanti i KFOR’it nuk e përkrah Ushtrinë e Kosovës

lipjanipress

“Harvey” thyen rekordin amerikan me 1.250 milimetra shi për 58 orë

lipjanipress

Ta ndihmojmë bashkarisht me aq sa kemi mundesi, kontribo edhe ti…..

lipjanipress

Dhjetëra pasagjerë evakuohen pas “eksplodimit në metronë e Parisit”

lipjanipress

Nikolic dhe Vucic nisin takimin me Mogherinin

lipjanipress

Pal Lekaj ia atribuon meritat për pavarësinë e Kosovës shefit të tij

lipjanipress

U bënë gati katër muaj të bllokimit të punës së Kuvendit komunal nga Kryesuesja e KK- së në mënyrë të jashtëligjshme duke shkel rëndë LVL

lipjanipress

Çelaj thotë se Vetëvendosje po e frikëson drejtësinë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli