LipjaniPress

Trump nënshkruan sot një urdhër ekzekutiv për prishjen e dy marrëveshjeve ndërkombëtare

Lajme

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, pritet që të nënshkruajë sot pasdite një urdhër ekzekutiv, i cili sinjalizon për qëllimin e tij që t’i rinegociojë termet dhe kushtet e NAFTA-s, një marrëveshje kjo për tregti të lirë mes SHBA-së, Meksikës dhe Kanadasë.

Duke e cituar një zyrtar anonim të Shtëpisë së Bardhë, NBC News raporton se presidenti i ri pritet që të nënshkruajë urdhrin i cili e konfirmon qëllimin e tij për ta larguar SHBA-në nga Partneriteti Trans-Paqësor, një marrëveshje me 11 vendet buzë paqësorit e cila ende nuk është ratifikuar nga Kongressi, transmeton Express.

Raportohet se Trump do të vendosë nënshkrimin e tij në këtë urdhër sot në orën 10.30 sipas kohës lokale [17.30 sipas kohës sonë]./express

Facebook Comments

Related posts

Partitë në pushtet dhe ato në Opozitë takohen për demarkacionin

Press Lipjani

Avokati i Popullit: Kushtëzimi për pagesën e tatimit në pronë, i paligjshëm

lipjanipress

Haradinaj, Vulinit: Shqiptarët s’kanë bërë dhe s’bëjnë kurrë spastrim etnik

Press Lipjani

Adem Grabovci në Gjykatë, po merret në pyetje për rastin e Fatmir Limajt(VIDEO)

lipjanipress

PDK dega në Lipjan sot me datë 03.10.2017, ka paraqitur Kallzim penal në Prokurorinë themelore në Prishtinë kundër Adem Duriqit, Drejtor i Drejtoratit për Prokurim, Komuna e Lipjanit.

lipjanipress

Pezullohen hetimet për Astrit Deharin

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërimin e voglushes Elsa Sopa

lipjanipress

KEK’u e hedh topin te KEDS’i për mungesën e rrymës

lipjanipress

Apel të gjitha institicioneve shqiptare (Video)

lipjanipress

Asfaltohet rruga e fshatit Resinovc

lipjanipress

Dardan Molliqaj konfirmon dorëheqjen si sekretar organizativ i VV-së

lipjanipress

Fshati Smallush mbështetë programin e Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Selatin Retkocerin

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli