LipjaniPress

Gjermania i dëbon 26 emigrantë afganë

Lajme

Gjermania i ka dëbuar 26 emigrantë afganë, si pjesë e përpjekjeve të qeverisë për ta rritur numrin e azil kërkuesve refuzuar për t’u larguar nga vendi, pas një fluksi prej më shumë se 1 milion emigrantë që e vërshuan vendin në dy vitet e fundit.

Agjencia gjermane e lajmeve, DPA, raportoi se afganët mbërritën sot në Kabul, ku anëtarët e Ambasadës Gjermane atje dhe autoritetet afgane i aranzhuan akomodimet, para se të dëbuarit të dërgohen në shtëpitë e tyre provinciale, transmeton Express.

Shumica e tyre ishin të rinj, e disa nga ta kishin jetuar në Gjermani për disa vite.

Autoritetet gjermane dhe afgane vitin e kaluar e nënshkruan një memorandum mirëkuptimi për dëbim, duke hapur rrugë për dëbime të reja këtë vit.

Facebook Comments

Related posts

LDK lëvdon Mustafën: Rrëzimi i murit pasqyron lidership të guximshëm

lipjanipress

Përfundojnë “Ditët e Agimit” – rikujtohet vepra e Agim Ramadanit

lipjanipress

Mohgerini ndryshon agjendën, në Kosovë vjen të shtunën

lipjanipress

Zjarr në një punëtori në burgun e Idrizovës

lipjanipress

Shefi i NATO’s: Do t’i rezistojmë ndikimit rus në Ballkan

lipjanipress

Sot dita e fundit e kualicionëve zgjedhore sapo u lidh një Kualicion zyrtarisht

lipjanipress

Prokuroria konfirmon se po heton rreth 100 raste të krimeve të luftës

lipjanipress

Beteja e Presidentit për fajësimin e bashkësisë ndërkombëtare

lipjanipress

Rritet numri i aksidenteve në punë

lipjanipress

Ky është dëmi më i madh që Thaçi ia shkaktoi Kosovës (VIDEO)

lipjanipress

Salla Rinore nuk kishte hapësirë të duhur për ti pranuar të gjithë këta anëtarë dhe simpatizues të cilët bartnin flamuj partiak dhe shtetëror(FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Kështu duket qyteti qe e ndërtoi Pacolli nga zeroja (Foto)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli