LipjaniPress

Telashe të mëdha me ngrohje në shkollat e Prishtinës

Lajme

Vjetërsia dhe amortizimi i sistemit të ngrohjes po krijojnë telashe nëpër shkolla të vendit, raporton KTV.

Në një gjendje të tillë ndodhet edhe shkolla fillore “Iliria” në Prishtinë. Drejtori i shkollës thotë se i ftohti i madh që mbizotëroi javët e kaluara ka ndikuar në prishjen komplet të sistemit.

Mësimdhënësit ankohen se nuk e kanë zhvilluar orën si duhet. Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Arbërie Nagavci, thotë se problemet e vazhdueshme me rrjet, kompania mirëmbajtëse po i sanon, duke shtuar se riparime ka pasur në disa shkolla të Prishtinës.

Sipas saj, të gjitha shkollat që nuk janë të kyçura në sistemin e qytetit por me lëndë djegëse, që ua siguron komuna, janë të pajisura mjaftueshëm dhe sa i përket kësaj çështjeje, nuk do të dalë kurrfarë telashe.

Në Komunën e Prishtinës, 11 institucione shkollore janë të kyçura në sistemin e ngrohjes qendrore të qytetit, me Termokosin. 33 institucione kanë sistemin e ngrohjes qendrore vetanake dhe përdorin naftën, ku sipas Komunës së Prishtinës, deri tash janë furnizuar me 439.000 litra naftë, që po vazhdon ende.

Facebook Comments

Related posts

ZHURMA PËR KRIMINELET SERB

lipjanipress

Drejtuesi i veteranëve në Istog paralajmëron luftë nëse Haradinaj ekstradohet në Serbi

lipjanipress

Stoltenberg beson që Mali i Zi së shpejti bëhet anëtar i NATO-s

lipjanipress

E pazakontë në Vlorë/ Seks në makinë, vdes gjatë aktit 58-vjeçari

lipjanipress

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Banullën dhe Gadimen Haradinaj: Do ta mbështesim fuqishëm dr. Fitim Selimin për kryetar të Lipjanit(Video+Foto)

lipjanipress

Prishtinë, kështu i shmanget aksidentit që ka mundur të jetë tragjik (Video)

lipjanipress

Turqia arreston 610 persona, dyshohen për terrorizëm

lipjanipress

Tribunali i Hagës reagon ndaj Zona Express – tregon në cilat raste u trajtua dhunimi i grave të Kosovës

lipjanipress

Zhurma misterioze zgjon banorët në orët e hershme të mëngjesit (Video)

lipjanipress

KQZ: Votuan 43.82 për qind e qytetarëve me të drejtë vote

lipjanipress

Uniteti në dialog, mision i pamundur

Rexhep Isufi

Tërmkolli akuzon PDK’në: Po fshiheni pas opozitës

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli