LipjaniPress

‘Evropa do të shkatërrohet nëse fitojnë partitë e ekstremit të djathtë në Gjermani dhe Francë’

Lajme

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë sot se nëse partitë e ekstremit të djathtë shënojnë fitore në zgjedhjet në Gjermani dhe Francë, atëherë kjo do të ishte katastrofë për Evropën.

Rajoy ka thënë për radion “Onda Cero” se nëse Fronti Kombëtar i Marine le Pen i fiton zgjedhjet në Francë – që do të mbahen në pranverë – dhe partia nacionaliste Alternativa për Gjermaninë i fiton ato në Gjermani në shtator, atëherë kjo do të çonte në shkatërrimin e Evropës, transmeton Express.

Rajoy i ka akuzuar të dy partitë për demagogji të lirë, e cila, ka thënë ai, shërben vetëm për të prodhuar ndarje dhe varfëri.

Rajoy, i cili shpreson se partia konservatore e kancelares Angela Merkel, Unioni Kristian-Demokrat, do të fitojë në Gjermani dhe se njëra nga partitë ajo republikane ose socialiste fiton në Francë, ka thënë se është e rëndësishme për Evropën që zgjedhjet në të dy vendet të shkojnë mirë.

Facebook Comments

Related posts

Nga dita e premte 26/05/2017 banorët e një ndërtese nuk kanë rrymë elektrike(FOTO)

lipjanipress

Komunat ku udhëheqin koalicionet

lipjanipress

Garrett: Parashikimet e mia për Maqedoninë ishin joreale, diçka si “La la Land”

lipjanipress

AKR mbështet protestën e së shtunës me Ramushin.

lipjanipress

Kryetari i Mitrovicës Veriore: Të martën e ndërtojmë strukturën e re betonike në zonën e këmbësorëve

lipjanipress

Shpërthen dhuna në protestën për 22 vjeçarin e dhunuar nga policia në Francë (Foto)

lipjanipress

Gjoba dhe padi për partitë politike që përdorin të dhënat personale të qytetarëve

lipjanipress

PDK-Lipjan:Kryetari Hajrullahu vizitoi shoqatën e të burgosurve politik në Lipjan

lipjanipress

Lutfiu: Turqia do të vazhdojë t’i njohë diplomat e Maqedonisë (VIDEO)

lipjanipress

Shefi i Aleancës Kosovare të Bizneseve dënohet me 18 muaj burgim

lipjanipress

Raportet mes Bashkimit Evropian dhe Donald Trumpit eskalojnë në pikë kritike

lipjanipress

Mediat ndërkombëtare: Vrasja e Ivanoviq mund të shkaktojë trazira në Kosovë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli