LipjaniPress

Ja pse është e dëmshme të pastroheni shpesh

Shneta

Përderisa shumica e njerëzve e fillojnë ditën duke u pastruar, studimet e reja tregojnë se nuk duhet të ndjeheni keq nëse nuk jeni në mesin e këtyre personave.

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se mos pastrimi për disa ditë bën të mbani erë, por edhe pastrimi i shpeshtë mund të sjellë më shumë dëme sesa të mira, transmeton Telegrafi.

Sipas Qendrës Shkencore Gjenetike në Universitetin Utah, pastrimi i tepërt e dëmton mikrobiomin njerëzor – koleksion i baktereve, viruseve dhe mikrobeve tjera të cilat jetojnë në trupat tonë.

Këto janë thelbësore për shëndetin tonë dhe universiteti sugjeron se, “pengimi i ekosistemeve mikrobiale mund të shkaktojë sëmundje të ndryshme”. Si rezultat i kësaj, sistemi i imunitetit, sistemi i tretjes, e edhe zemra mund të ketë pasoja.

Facebook Comments

Related posts

Ja çfarë iu bën mushkërive kanabis

lipjanipress

Në Kosovë ka filluar “Java e Parandalimit të Kancerit të qafës së mitrës”

lipjanipress

Dhjetë arsyet pse është mirë që të pihet birra

lipjanipress

Kosova renditet e para në botë me vdekjet nga COVID-19 në 1 milion banorë

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërim jashtë vendit për vëllezërit nga Gjilani

lipjanipress

10 ushqimet që i japin energji organizmit të njeriut

lipjanipress

Pasi t’i shihni 5 përbërësit rrënqethës që përdoren për parfumet luksozë, kurrë më nuk do t’i përdorni (Foto)

lipjanipress

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene

lipjanipress

A JANË TË RREZIKUR NGA KANCERI DHE LEUKEMIA? ATA QË JETOJN DHE PUNOJN AFËR LINJAVE TË TENSIONIT TË LARTË

lipjanipress

Hidhjuni ujë të nxehtë mollëve dhe me siguri do të zbuloni diç të tmerrshme (video)

lipjanipress

Kanabisi edhe si ilaq shërues.(Video)

lipjanipress

Gjaku i trashë, qarkullim i dobët – shkaktarët, simptomat dhe shërimi

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli