LipjaniPress

Matoshi: Kosovës i duhet një President i urtë jo një si Thaçi

Lajme

Sa herë që në Kosovë ka situata të tensionuara, Hashim Thaçi pretendon ta sheh vetën si njeri që i zgjidh të gjitha telashet. Këtë e ka treguar edhe në situatën e fundit kur tentoti ta praqitste se ai e ndali të ashtuquajturin treni Rusë.

Dalja në krye të negociatave në Bruksel dhe veprimi tjetër për trenin, nga njohësit e çështjeve politike në vend po shihet si tendencë e tij për protagonizëm.
Opinionisti Halil Matoshi për Gazetën Monitor ka deklaruar se në Kushtetutën e vendit janë të përcaktuara mirë detyra, përgjegjësit dhe obligimet e një presidenti, dhe si të tilla edhe duhet të mbeten.

E në raste të tjera, kur angashkalohen këto atribute që ka një president, atëherë sipas tij flitet për diçka tjetër.

“Presidenti e ka rolin e vet kushtetues dhe atributet që ia jep Kushtetuta e Republikës si garantues i unitetit të popullit dhe i funksionimit demokratik të sistemit dhe paraqitjet e tij në publik duhet shikuar ne këtë kontekst. Por se nëse Presidenti përdor retorika të forta nacionaliste dhe populliste atëherë mund të flitet për protagonizëm”, ka thënë Matoshi.

Matoshi i prerë në qëndrimet e tij ka thënë se vendit i duhet një president i urtë e i qetë, e jo një personalitet agresiv.

“Kosovës i duhet një President i urtë dhe i qetë, jo një personalitet agresiv dhe që popullizmin e ka aset të vetëm”, ka theksuar Matoshi.

Facebook Comments

Related posts

Familja Misini, mbështetë Forcën për Ndryshim në krye me Ismet Hajrullahun

lipjanipress

Labinot Tahiri vjen me një tjetër paralajmërim

lipjanipress

Mustafa shpjegon se çfarë ndodhi mes tij dhe Vuçiqit në Sarajevë (Video)

lipjanipress

Trump zbut disa sanksione ndaj Rusisë

lipjanipress

Ramiz Kelmendi tregon për njeriun e VV’së që punon me Serbinë (Video)

lipjanipress

Veseli: Luta mund të hidhërohet, por LDK nuk është as e dyta në Gjilan

lipjanipress

Të gjithë të interesuarit, dashamirësit e librit, janë të mirëseardhur të marrin pjesë në Ceremoninë e promovimit të librit, “Me Forcen e Shpirtit” me personazh z. Islam Behxhet Pacolli

lipjanipress

Buja tregon se kush e bindi të heq dorë nga kandidimi për deputet

lipjanipress

Koreja e Veriut paralajmëron Kinën për ‘pasoja katastrofike’

lipjanipress

Përgatitje për luftë? Rusia stërvit edhe fëmijët për të qëlluar me armë (VIDEO)

lipjanipress

‘FSK’së i duhen 10 vjet që të arrijë nivelin e nevojshëm të Ushtrisë’ (Video)

lipjanipress

Kush është grupi që ka vendosur “t’i vrasë tradhtarët”?

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli