LipjaniPress

Mesazhi i Papa Françesku për Kosovën: Mos bëni luftë

Lajme

Ipeshkvia e Kosovës ka bërë prezantimin e Mesazhit të Papa Françeskut për 2017.
Don Shan Zefi, kancelari i Ipeshkvisë së Kosovës ka thënë se këtë vit bëhen gjysmë shekulli bëhen që papa jep mesazhin e paqes.

Sipas tij Papa Françesku në mesazhin e tij bazon se dhuna nuk mund të jetë kurrë një bekim.

Ai ka thënë se Armët mbajnë rrezik të madh të çnjerëzimit për ata që i përdorin.

Ja dhe mesazhi i plotë i Papa Françeskut për 2017, njofton Klan Kosova:

‘’Jo fitores së dhunshme, jo shtypjes së tereneve me civilë. Kjo situatë definohet nga papa si lufta e tretë botërore. Jo dhuna, nuk duhet të kuptohet si dorëzim, mos angazhim, pasivitet. Asnje religjion nuk mund te jete terrorist’’

‘’Ç’kuptim kanë pushtimet që sjellin vetëm vuajtje. Armët mbajnë rrezik të madh të çnjerëzimit për ata që i përdorin. Fërkimet hartohen me dialog, mëshirë, falje në kërkim të mëshirës së tjetrit. Të ndalen menjëherë dhunimet ndaj grave e fëmijëve’’.

Papa Françesku poashtu ka apeluar për çarmatim dhe ndalim të përdorimit të armëve bërthamore

Facebook Comments

Related posts

Selatin Retkoceri: Qytetarët kanë rastin që tani ta ndëshkojnë keqpërdoruesin e parasë publike (FOTO)

lipjanipress

Pamje 3D të strukturës së sheshit që po ndërtohet në Veri (Video)

lipjanipress

Mogherini raporton të hënën për vizitën e saj në Kosovë

lipjanipress

PDK të gatshëm për fushatën zgjedhore

lipjanipress

Tash për tash s’ka indikacion për zgjedhje të parakohshme, Më i zëshmi për të shkuar në zgjedhje është deputeti i PDK-së Shukri Buja

lipjanipress

Zvicra s’ka përjetuar janar më të ftohtë në 30 vjetët e fundit

lipjanipress

Presidenti Thaçi priti një delegacion të ashkalinjve të Kosovës për 14 vjetorin e ditës së tyre të flamurit

lipjanipress

Profesori në Pejë matë forcat me nxënësit (Video)

lipjanipress

“The Telegraph” i përgjigjet Trumpit me Ritën dhe refugjatet më inspiruese

lipjanipress

Banka Qendrore e Kosovës paralajmëron qytetarët të kenë kujdes me Bitcoin!

lipjanipress

Pas akuzave të Presidentit vjen përgjigja nga Brukseli: Kosova t’i kryejë punët

lipjanipress

19 vjet nga hyrja e NATO-s në Kosovë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli