LipjaniPress

“Tremben” kandidatët, ngritja e KLP dhe KLGJ mund të futet në ngërç (VIDEO)

Lajme

Sipas ndryshimeve Kushtetuese Avokati i Popullit duhet të përzgjedhë edhe kandidaturat për Anëtarë të Këshillit të Lartë të Gjyqësorit dhe të Prokurorisë të ardhur nga shoqëria civile.

Por, në një intervistë të dhënë për Televizionin Shqiptar, kreu i këtij institucioni Igli Totozani tha se numri i të interesuarve është shumë i vogël. Kur kanë mbetur vetëm dy ditë nga mbyllja e aplikimit zyrtarisht vetëm 6 kandidatë kanë marrë kurajën t’i hynë rrugës në piramidën e re të drejtësisë.

Për përmbylljen e këtij procesi duhet të ketë minimumi 10 kandidatë për secilin këshill, ndërkohë që interesi minimal i treguar rrezikon futjen në ngërç të këtij procesi.

Këshilli i Lartë i gjyqësorit dhe ai i Prokurorisë përbëhen nga 11 anëtarë secili. 6 anëtarë në secilin këshill zgjidhen nga radhët e gjyqësorit dhe prokurorisë ndërsa pjesën tjetër i zgjedh Kuvendi nga lista që Avokati i Popullit i dërgon me kandidatët e ardhur nga trupa e pedagogëve ,radhët e avokatëve dhe nga shoqëria civile.gexpress

Facebook Comments

Related posts

Kjo është renditja përfundimtare e partive në fletëvotimet e 11 qershorit (LISTA)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti vizitoi punimet në instalimin e Ujësjellsit

lipjanipress

AAK arrin marrëveshje koaliconi me dy parti (Foto)

lipjanipress

Haradinaj: Ka deputetë brenda LDK’së që s’do ta lejojnë Demarkacionin

lipjanipress

Daçiq anulon vizitën në Kroaci, ashpërsohen tonet mes dy shteteve

lipjanipress

Mbi dy orë pritje për një kontroll në QKUK

lipjanipress

Franca vë në shënjestër grupet kriminale shqiptare ne qytetin Bourg-en-Bresse(FOTO)

lipjanipress

Harrojeni Gjermaninë, ky vend hapi rrugën për punësim dhe “letra”, ja si mund t’i merrni shumë lehtë

lipjanipress

Në Kosovë rritet numri i përdoruesve të narkotikës nën moshën 18 vjeç

lipjanipress

KQZ përmbyll procesin e certifikimit të partive dhe kandidatëve – kjo është lista e plotë

lipjanipress

Në 36 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva

lipjanipress

Këta janë kandidatët për Kryeministër nga katër partitë më të mëdha

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli