LipjaniPress

Papa Françesku i reagon Trumpit: Nuk je i krishter nëse i përzë refugjatët

Lajme

Papa Francesku ka dënuar hipokrizinë e disa të krishterëve, të cilët janë treguar të pamëshirshëm ndaj refugjatëve dhe personave të tjerë besimtarë, duke thirrur në një mbledhje pelegrinazhin katolik dhe Luterans në Gjermani.

Papa qortoi “kontradiktën e atyre që duan të mbrojnë krishterimin në Perëndim, dhe, nga ana tjetër janë kundër refugjatëve dhe feve të tjera”, si presidenti i SHBA-ve, Donald Trump.

“Kjo nuk është diçka që unë kam lexuar në libra, por unë shoh në gazeta dhe në televizion çdo ditë,” tha Papa.

“Jezusi dënon hipokrizinë, e cila është pikërisht ajo që po ndodh kur dikush pretendon të jetë një i krishterë, por që nuk jetojnë sipas mësimeve të Krishtit. Ju nuk mund të jeni një i krishterë nëse nuk jetoni si i tillë”, ka thënë Papa, transmeton albeu.

“Është hipokrizi ta quash veten të krishterë nëse nuk i mbështet refugjatët të cilët kanë nevojë për ndihmën tonë”, ka thënë Papa Francesku menjëherë pasi presidenti i SHBA-ve Donald Trump tha se nuk do të lejojë asnjë refugjat të shkelë në Amerikë.

Facebook Comments

Related posts

Ende e pasigurt mbështetja financiare nga shteti për të akuzuarit nga Specialja

lipjanipress

Kryesuesja Vlora Limani-Hajnuni seancën e të Mërkures e quan të përfunduar.(VIDEO)

lipjanipress

Policia në autobus të ‘Plisave’ gjeti 33 shishe me koktej molotovi

lipjanipress

BUJA AKUZON PROKURORINË SE PO E PENGON TË KANDIDOJË PËR LIPJANIN

lipjanipress

Vuçiqit i pengon Haradinaj si negociator në Bruksel

lipjanipress

Ferati: Muri do të rrënohet, s’ka rëndësi afati

lipjanipress

E pazakontë në Vlorë/ Seks në makinë, vdes gjatë aktit 58-vjeçari

lipjanipress

Serbët ankohen: I kishim ndërtuar tri shtëpi me para të murit të rrënuar

lipjanipress

Turqia paralajmëron luftë fetare në Europë

lipjanipress

ATK në janar mbylli 22 lokale të lojërave të fatit (FOTO)

lipjanipress

Kryeministri i frikësohet gazit lotsjellës, bën thirrje opozitës të mos bllokojë e izolojë Kosovën

lipjanipress

Vuçiq i përmend Rusisë themelimin e Ushtrisë së Kosovës

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli