LipjaniPress

Dosje e FDH-së si i fshihte Serbia krimet në Kosovë

Lajme

Në dosjen e Fondit për të Drejtën Humanitare thuhet se që nga viti 2001 e deri më sot në territorin e Republikës së Serbisë në katër lokacione janë zbuluar varreza masive me trupat e 941 shqiptarëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë, kryesisht civilë.

Në Batajnicë sipas dosjes janë gjetur 744 trupa, në Petrovo Selo së paku 61 trupa ndërsa te liqeni Peruçac janë gjetur 84 trupa. Sipas kësaj dosje në Rudnicë në varrezën masive janë zbuluar 52 trupa.

Sipas dosjes së FDH-së në varreza, transmeton kp përveç meshkujve janë gjetur trupat edhe të grave dhe fëmijëve dhe në shumicën e rasteve shkaqet e vdekjes janë plagët nga armët e zjarrit, ndërsa në rastet më të shumta ato kanë qenë në kokë, çka tregon se viktimat nuk kanë pësuar gjatë luftimeve por janë ekzekutuar jashtë vatrave të luftës.

Në dosje janë analizuar edhe deklaratat e dëshmitarëve që mund të ndahen në dy grupe: së pari, dëshmitarë okularë dhe të mbijetuarit e krimeve, dhe të tjerët kryesisht anëtarë të policisë dhe kompanitë publike të përfshira në transportin dhe varrimit të organeve.

Deri më tani askush në Serbi nuk është përgjigjur për operacionin për fshehjen e trupave të shqiptarëve të Kosovës në varreza masive.

Sipas të dhënave të FDH-së Sllobodan Millosheviqi i kishte dhënë urdhër ministrit të atëhershëm të brendshëm Vlajko Stojilkoviq për të shmangur përgjegjësinë penale për krime.

Facebook Comments

Related posts

Veseli prapë ia ngatërron mbiemrin deputetes së LDK-së

lipjanipress

Ja sa do t’i kushtonte Kosovës krijimi i njësisë së helikopterëve

lipjanipress

Shukri Buja tregon nëse Nisma do ta kandidojë për kryetar të Lipjanit

lipjanipress

Ndrroi jet gazetari Ganimet Klaiqi

lipjanipress

Vazhdojnë dëshmitë në rastin “Kumanova”

lipjanipress

Ish-Drejtori Arsimit në Prishtinë: Ahmeti të japë përgjegjësi për punësimin e 276 militantëve

lipjanipress

Deputetët presion Qeverisë për Sigurimet Shëndetësore: Ministri është lodhu

lipjanipress

Urimi i veçantë i kryetarit legjendar

lipjanipress

Kanë nisur punimet në renovimin e QKMF-së në Lipjan

lipjanipress

Walker dhe drejtuesit e Opozitës tregojnë se çka u bisedua në takimin e sotëm (Video)

lipjanipress

Krimi i organizuar me emigrantë – në Gjykatën e Apelit arrijnë 178 dosje

lipjanipress

Policia thotë se ka konfiskuar qindra kilogramë drogë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli