LipjaniPress

Kusari – Lila zotohet për angazhim të mëtutjeshëm në tolerancën ndërfetare

Lajme

Në Gjakovë është mbajtur një tryezë në praninë e kryetares së komunës, Mimoza Kusari – Lila dhe ambasadorit amerikan, Greg Delawie.

Në fjalën e saj para të pranishmëve, Kusari – Lila ka thënë se në komunën e Gjakovës edhe ato pak raste të bashkëngjitjes së organizatave terroriste, janë raste të izoluara e të cilat nuk vijnë nga njerëz të lidhur tradicionalisht me fenë, por nga njerëz që për përfitime të caktuara e kanë kryer veprimin në fjalë.

Megjithatë, kryetarja Kusari – Lila ka shtuar se kjo nuk duhet të krijojë vetëkënaqësi por përkundrazi duhet të nxisë angazhim të shtuar që situate të jetë edhe më e mirë në të ardhmen.

Ambasadori amerikan ka vlerësuar harmoninë ndërfetare në Gjakovë, duke e vlerësuar si pasuri e cila duhet të shtohet në të ardhmen, thuhet në komunikatën për media.

Ai ka thënë se janë institucionet kosovare ato që e bartin barrën kryesore për ta krijuar një perspektivë e një vend më të mirë për të rinjtë e vendit, si njëra prej mënyrave më të mira për largimin e tyre nga rruga dhe nga ekstremizmi fetar. /Express/

Facebook Comments

Related posts

VALA, PAS FUSHATËS ME NUMËR JEP EDHE 3 MIJË EURO PËR BRITANIKUN E UÇK

lipjanipress

Nga sot ndërpres aktivitetin tim politikë në PDK.

lipjanipress

Sonte në Komiteti – i ftuar Hajredin Kuçi

lipjanipress

Lulzim Qerimi i angazhuar për komunitetin Ashkanli. A do të jetë Lulzim Qerimi nënkryetari për komunitete, ma i sukseshmi në Kosovë pritet të shohim ne vijim.

lipjanipress

Kryespiuni i Presidentit Thaçi në AKI është person i dyshimtë

lipjanipress

Kujdes jo vetëm në Gërmi, Vipera Ammodytes gjarpri vdekjeprues (FOTO)

lipjanipress

LAVDI PËR JETËN DHE VEPRËN E ISMET ASLLANIT (KOMANDAT PRAPASHTICA).

lipjanipress

92 të vdekur nga rrëshqitjet e dheut në Kolumbi

lipjanipress

‘THE ROCK’ ËSHTË SHUMË I MADH PËR MAKINAT E “FAST AND FURIOUS”

lipjanipress

Raportohet se ka humbur Xhejlane Abdullahu

lipjanipress

Agjenti serb: Haradinaj s’u arrestua për krime lufte, prapa tij qëndrojnë njerëz të CIA’s dhe NATO’s (Video)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti nënshkruan kontratat për subvencionimin e Klubeve Sportive

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli