LipjaniPress

Zaev: Ivanov të mos humbë kohë, të na e japë mandatin

Lajme Maqedoni

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, sot u takua me ambasadorët e Gjermanisë, Suedisë dhe Polonisë në Maqedoni, Kristine D. Althauzer, Mats Stafanson dhe Jacek Mulltanovski.

Siç kumtoi LSDM-ja, në takimin u konstatua se interes i qytetarëve dhe i Republikës së Maqedonisë është të ketë qeveri stabile, e cila do të orientohet menjëherë ndaj reformave të nevojshme dhe ndaj proceseve euroatlantike.

“Maqedonia duhet të shkojë përpara. E qartë është pas zgjedhjeve vullneti i shumicës së qytetarëve për ndryshime. Për këtë shkak kërkuam nga Gjorge Ivanovi, që qytetarët dhe Maqedonia të mos humb më kohë, të veprojë sipas Kushtetutës dhe të ma ndajë mandatin për formimin e qeverisë së re. Ne presim se do ta formojmë shumicën e re parlamentare, me çka do të sigurojmë qeveri stabile reformiste, siç kanë vendosur qytetarët”, tha gjatë Zaevi.

Lideri i LSDM-së, thuhet në kumtesë, i ka informuar ambasadorët për bisedat me partitë shqiptare, si dhe për bazën e Platformës së LSDM-së, në pajtim me Marrëveshjen e Përzhinës dhe vërejtjet e notuara në raportet e Pribes dhe të Komisionit Evropian./MIA/

Facebook Comments

Related posts

Vuçiq e Bërnabiq në takim që nga ora 10, flasin për Kosovën

lipjanipress

DnV nis fushatën “As unë nuk votoj kandidatë të korruptuar”

lipjanipress

Nga kjo datë do të gjobiteni nëse s’keni gomat e dimrit dhe zinxhirët në veturë

lipjanipress

Kuvendi debaton për transformimin e FSK-së në ushtri

lipjanipress

BIK-u “përplaset” me Qeverinë e Kosovës për ezan

lipjanipress

Reagon Ali Ahmeti: Deklarata e partive shqiptare nuk cenon shtetin e Maqedonisë

lipjanipress

Zbulohet arsyeja e arrestimit të vëllait të ish-ministrit Jabllanoviq

lipjanipress

Poeti Lulzim Tafa në revistën “The World Poets Quarterly”

Press Lipjani

Propozohet ndalimi i importit të veturave më të vjetra se 10 vjet

lipjanipress

El Chapo deklarohet i pafajshëm

lipjanipress

Lëvizja “Syri i Popullit” quhet organizata e Murat Jasharit

lipjanipress

Ministri Hamza tregon kush do të përfitojë nga rritja e pagave

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli