LipjaniPress

Edhe Sheshelj po frikësohet për “sulm” në veri të Kosovës

Lajme

Shqiptarët janë duke planifikuar që të sulmojnë me armë në 4 komunat në veri të Kosovës, të banuara nga serbët, gjatë ose pas vizitës së sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në Kosovë, ka thënë lideri i radikalëve serbë, Voisllav Sheshelj.

Sheshelji tha, në një konferencë për shtyp, se “këtë informacion po e bën publik për shkak se dëshiron që të parandalojë incidentin, se nuk është kërcënim për shqiptarët, por thirrje për shtetin që të reagojë për të mbrojtur serbët”, raporton agjensia Beta, përcjellë Gazeta Express.

“Qëllimi ynë është që të shmangen incidentet e armatosura, por në qoftë se ato ndodhin, shteti duhet të reagojë”, tha Sheshelji.

Ai ka deklaruar se “serbët, duke u bërë lëshime të mëdha shqiptarëve, kanë dobësuar veten, por në këtë rast serbët në veri të Kosovës duhet të jenë gati për ‘sulm të papritur të armatosur’ dhe se Serbia duhet të bëjë gjithçka në fuqinë e saj për t’i mbrojtur ata”.

“Serbët nuk janë ata që provokojnë incidente dhe konflikte, as nuk duan incidenteve, por nëse dikush sulmon vëllezërit tanë në Kosovë, Serbia nuk duhet të qëndrojë duarkryq”, tha Sheshelj.

Sheshelj ka vazhduar duke thënë se “shqiptarët, në raundin e fundit të dialogut, kanë refuzuar kategorikisht çdo gjë dhe e bënë të qartë se ajo është e dobishme për serbët, sidomos Bashkësia e komunave serbe, nuk do të zbatohet”.

Facebook Comments

Related posts

EU observer: Hashim Thaçi dhe Daut Haradinaj pritet të akuzohen nga Gjykata Speciale

lipjanipress

Megjithatë, Berisha nuk do të bëhet këshilltar i Qunit

lipjanipress

Ja se kur fillon Muaji i Ramazanit (Foto)

lipjanipress

Ndrroi jet gazetari Ganimet Klaiqi

lipjanipress

Zvicra e dëbon kosovaren pasi ia morri “socialit” 235 mijë franga

lipjanipress

Pagat e tre personave më të paguar në Kosovë sa të ardhurat e 170 familjeve

lipjanipress

Thaçi në dijeni për listën e ekzekutimeve të Murat Jasharit

lipjanipress

Hapja Zyrtare e Fushatës nga LDK-Lipjan bëhet në Gadime (te Shpella), nga ora 19:00.

lipjanipress

Roberts: Serbia dhe Kosova duhet të shkëmbejnë territorin

lipjanipress

Ministri i Financave Avdullah Hoti, paraqiti sot në mbledhjen e Qeverisë Raportin Vjetor Financiar për Buxhetin e Republikës së Kosovës, për vitin fiskal 2016.

lipjanipress

Arifi: Komunistit Riza Halimi i pengonin sukseset që ia sollëm Preshevës

lipjanipress

Shtyhet Gjykimi ndaj ish-deputetit Hetem Arifi nga PAI, për Përvetësim të Parave

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli