LipjaniPress

Spanja do ta ndalë ‘me forcë’ referendumin në Kataloni

Lajme

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy është gati të përdorë masa shtrënguese për të penguar zhvillimin e një referendumi mbi pavarësinë e Katalonjës, të premtuar nga presidenti katalanas separatist Carles Puigdemont brenda muajit shtator, sipas medias spanjolle.

“Rajoy i gatshëm të pengojë referendumin me frocë”, shkruan “El Mundo”.

“Qeveria përgatit masa shtrënguese kundër referendumit”, sipas Abc-së.

Këto të përditshme citojnë burime pranë presidencës së qeverisë spanjolle dhe referojnë se Madridi mund të marrë kontrollin e “Mossos d’Esquadra”, policia rajonale katalanase, dhe të ndalojë hyrjen në vendvotime elektorale që do të vendosin qeverinë katalanase.

Facebook Comments

Related posts

Krimi i organizuar me emigrantë – në Gjykatën e Apelit arrijnë 178 dosje

lipjanipress

Ballkani kaplohet nga moti i lig

lipjanipress

Si i bëri 2 milionë euro për 2 vjet, Nevzat Bejta, kryetar i Gostivarit

lipjanipress

Protesta për vdekjen e Arbenita Spahiut, mjeku ua tregon gishtin qytetarëve

lipjanipress

Qytetari në Resnjë ndërroi jetë përderisa prente dru

lipjanipress

Bujani që vetëm para pak ditësh ka formuar nëndegën e Nismës, po tregon që çdo ditë po e rritë përkrahjen për kandidatin për kryetar të Lipjanit z.Heset Sahiti, duke u bazuar në programin tij zgjedhor.

lipjanipress

VARFËRIA DHE KUSHTET E JETESËS SË KOMUNITETIT ASHKALI

lipjanipress

PDK e Lipjanit e pakënaqur me Projekt-Buxhetin e vitit 2018-2020

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërimin e voglushes Elsa Sopa

lipjanipress

Hoti: Tryezat po i bëjmë për të caktuar datë të zgjedhjeve

lipjanipress

Hoxhaj: Serbia po përgatit skenarë të tjerë të provokimeve në rajon

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur në vizitë Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli