LipjaniPress

Si do të përgjigjej NATO nëse Serbia anekson Veriun?

Lajme

Sekretari i përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg i pyetur nga gazetarët se si do t’u përgjigjej aleanca euro-atlantike pretendimeve për aneksimin e Veriut të Kosovës, siç ka ndodhur me Krimenë në Ukrainë, ka kujtuar se në Kosovë do të vazhdojë prania e trupave të KFOR’it për të siguruar stabilitet në këtë pjesë të Ballkanit.

“Prania E KFOR’IT është themeli i paqes dhe stabilitetit në Kosovë. Për këtë kemi vendosur ta vazhdojmë këtë prani”, tha Stoltennberg në konferencën e mbajtur pas takimit me kryeministrin Isa Mustafa.

“Mesazhi kryesorë është që të qetësoheni, dhe mos të shfrytëzohet retorika që ngreh tensionet”, shtoi ai, duke kujtuar NATO mbështetë dialogun e Brukselit dhe pret implementimin e marrëveshjeve të arritura atje mes Kosovës dhe Serbisë. /GazetaExpress/

Facebook Comments

Related posts

Hoxhaj: PDK parti që i vendos interesat e qytetarëve gjithnjë të parat

lipjanipress

Nikoliq heqë dorë nga gara presidenciale në Serbi?

lipjanipress

Shumica nuk hanë e nuk pinë, por a e dini historinë e lindjes së muajit të Ramazanit

lipjanipress

Kapet personi i shumëkërkuar në Kosovë (Foto)

lipjanipress

Policia për 24 orë shqipton numër rekord të gjobave në trafik

lipjanipress

ATK në janar mbylli 22 lokale të lojërave të fatit (FOTO)

lipjanipress

Drenas, arrestohen dy persona për prostitucion

lipjanipress

Kush do ta zëvendësojë Isa Mustafën në krye të LDK’së? Tregon Dardan Gashi (Video)

lipjanipress

Video ekskluzive nga momenti i të shtënave në Pejë

lipjanipress

FAZ: Brenda Kosovës po krijohet një Republika Srpska

lipjanipress

Pas Vetëvendosjes, edhe Lista Srpska bëhet parti

lipjanipress

Deri kur me projekte të dështuara

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli