LipjaniPress

Liderja e ekstremit të djathtë e hap fushatën parazgjedhore me sulm kundër islamit radikal dhe globalizimit

Bota Lajme

Liderja e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, e ka nisur fushatën e vet parazgjedhore për zgjedhjet presidenciale në Francë, me dy sulme ndaje islamit radikal dhe globalizmit.

Le Pen, kandidate e Frontit Nacional të Francës, tha sot para përkrahësve të vet në Lion se globalizimi është duke i mbytur komunitetet duke ia zënë frymën dalëngadalë, transmeton Express.

Partia e saj ka premtuar se do t’iu ofrojë francezëve një referendum për anëtarësinë e Francës në BE, nëse dështojnë bisedimet për rinegocimin e kushteve.

Zgjedhjet presidenciale në Francë do të mbahen më 23 prill, në njërën nga garat më të hapura në dekadat e fundit.

E presidenti socialist në largim, Francois Hollande, ka thënë se nuk do të kandidojë për një mandat të dytë.

Duke iu referuar një sulmi me thikë gjatë kësaj jave në muzeun e Parisit “Louvre”, Le Pen paralajmëroi kundër islamit radikal, duke thënë se ai e ka pikturuar një pamje të erret të Francës “nën pendën e fundamentalizmit islamik ku gratë do ta kishin të ndaluar hyrjen në një kafiteri apo të vishnin fustane të shkurtra”.

Facebook Comments

Related posts

HRW: Qeveria siriane kreu 8 sulme kimike në Aleppo (Video)

lipjanipress

Pronari i arrestuar i motelit ku qëndruan personat që plagosën Vllasin (Foto)

lipjanipress

Vetëvendosje nuk i bashkohet LDK’së, shkon e vetme në zgjedhje

lipjanipress

170 mijë euro për ndërtimin e shtratit të lumit Sitnica

lipjanipress

Gjermania dëbon 38 kosovarë përmes aeroportit të Mynihut

lipjanipress

Ish-hoteli bëhet stacion i Policisë për 5.000 euro në muaj

lipjanipress

Suedia ndihmon Kosovën me nga 8 deri 10 milionë euro në vit

lipjanipress

‘THE ROCK’ ËSHTË SHUMË I MADH PËR MAKINAT E “FAST AND FURIOUS”

lipjanipress

Pushimet e Ivanka Trump me të dashurën e Vladimir Putinit në Dubrovnik (Foto)

lipjanipress

Reçica jep një lajm të rëndësishëm për punëkërkuesit

lipjanipress

Anija e inteligjencës ruse fundoset në Detin e Zi (Video)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti Njofton të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli