LipjaniPress

Serbët ankohen: I kishim ndërtuar tri shtëpi me para të murit të rrënuar

Lajme

Serbët lokalë me buldozerë të dielën rrënuan një mur të cilin e ndërtuan në qytetin e ndarë etnikisht të Mitrovicës, pas disa javë tensionesh mes Kosovës dhe Serbisë në lidhje me këtë çështje.

Serbët, të cilët nuk e njohin Kosovën si shtet, nisën ndërtimin e murit në dhjetor, duke thënë se po bëhej për shkak të mbrojtjes nga rrëshqitja e dheut, por qeveria në Prishtinë tha se struktura ishte një përpjekje për të ndarë edhe më tutje qytetin në vija etnike dhe duhet rrënuar, raporton Reuters.

Presidenti serb, Tomisllav Nikoliq, ka akuzuar autoritetet në Prishtinë se po dëshirojnë të nisin një luftë, ndërsa homologu i tij kosovar, Hashim Thaçi, ka akuzuar Serbinë se po e shfrytëzon shembullin e Rusisë në Krime për të aneksuar pjesën veriore të Kosovës.

“Turp të kenë. Mund të kishin ndërtuar tri shtëpi me këto para”, ka thënë një qytetar serb, Jovo Iliq, i cili po shikonte buldozerët teksa po e shkatërronin murin, transmeton Koha.net.

Karabinierët italianë po e ruanin zonën si pjesë e misionit të NATO-s.

Facebook Comments

Related posts

Partitë politike marrin mbi 4 milionë euro nga buxheti, por s’njoftojnë për menaxhimin e tyre (Video)

lipjanipress

Kadri Veseli lanson “Fondin Rinor” për përkrahjen e ideve të reja në PDK

lipjanipress

Deçan, humb jetën nga tymi derisa i digjej shtëpia

lipjanipress

Arrestohet Shpend Ahmeti në Milano

lipjanipress

Diplomati amerikan: Zgjedhjet e parakohshme nuk janë opsion

lipjanipress

“Në Lipjan fitoi Imri Ahmeti , jo LDK-ja !”

lipjanipress

Kryetari Ahmeti viziton ndërtimin e trotuarëve në fshatin Konjuh

lipjanipress

Fauz Ramiz Xhemajli Ushtruesi i detyrës të kryetarit të AKR-së,dega në Lipjan,

lipjanipress

E dhimbshme, shikojeni se si i moshuari rrokulliset në shkallët lëvizëse (Video)

lipjanipress

Limaj: Sakrifica e Jasharajve mobilizoi popullin shqiptar

lipjanipress

Arifaj për iniciativën e Thaçit për pajtim: Ka ardhur koha për të vërtetën

lipjanipress

Gjuric thotë se Lista Srpska e do pozitën e Kryeparlamentarit ose Kryeministrit (Video)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli