LipjaniPress

Zëvendës-presidenti amerikan – Iranit: Mos e testoni Trump-in

Lajme

Zëvendës-presidenti amerikan, Mike Pence, e ka paralajmëruar Iranin që të mos e testojë përkushtimin e administratës së Donald Trump, disa ditë pasi Washingtoni vendosi sanksione ndaj republikës islamike si reagim ndaj testimit të një…

Zëvendës-presidenti amerikan, Mike Pence, e ka paralajmëruar Iranin që të mos e testojë përkushtimin e administratës së Donald Trump, disa ditë pasi Washingtoni vendosi sanksione ndaj republikës islamike si reagim ndaj testimit të një rakete balistike.

Pence e ka bërë paralajmërimin në një intervistë që është bërë sot derisa kanë filluar të rriten tensionet në mes të dy vendeve.

“Irani do të bënte mirë që të shikonte kalendarin dhe të kuptojë se në Zyrën Ovale tani është një president i ri. Dhe, Irani do të bënte mirë që të mos e testojë përkushtimin e presidentit të ri”, ka thënë Pence për “ABC News”.

Parlajmërimi u bë pasi Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis e ka quajtur Iranin si “sponsorin më të madh shtetëror të terrorizmit në botë”.

I pyetur nga “ABC News”, se si do i përgjigjej SHBA-ja ndonjë provokimi nga Irani, Pence është përgjigjur: “presidenti ka thënë se çdo opsion do merret parasysh” – përfshirë edhe veprimet ushtarake.

Pence gjithashtu ka thënë se Uashingtoni është duke e kontrolluar marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 që e obligon Iranin të kufizojë aktivitetet bërthamore në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Pence ka thënë se për këtë, presidenti Trump do e marrë një vendim gjatrë ditëve në vijim.

Teherani e ka hedhur poshtë se testimi i raketës balistike e ka shkelur rezolutën e Këshillit të Sigurimit që e ka arritur me gjashtë fuqitë botërore, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara.

Facebook Comments

Related posts

Kështu reagoi Veseli kur Isa Mustafa e la sallën e Kuvendit (Foto)

lipjanipress

Flaka Surroi: Reagon ndaj tentim vrasjes se Azem Vllasit

lipjanipress

Qeveria: S’kemi humbur territor, tani ta përmbyllim demarkacionin

lipjanipress

Mustafa: Qeveria fajtore pse sektori publik është më i favorizuar se ai privat

lipjanipress

LDK paralajmëron zgjedhje parlamentare në pranverë

lipjanipress

Lekaj: I shpjegova Fajonit se AAK nuk është kundër Demarkacionit, por kundërshton humbjen e territorit

lipjanipress

Ambasadori Delawie i drejtohet edhe Kuvendit: Hidheni poshtë projektligjin për ushtrinë

lipjanipress

Brukseli, liderëve të Kosovës dhe Serbisë: Qetësohuni

lipjanipress

Imri Ahmeti LDK-Lipjan (Blinaj) është koha që të qeverisim pa ortak.

lipjanipress

Pas sulmit terrorist në Londër, Parlamenti merr një vendim

lipjanipress

Vajza e Xhemajl Mustafës shpreson që Specialja ta zbardhë vrasjen e babait të saj

lipjanipress

Kosovarja dënohet nga Zvicra, veç pse këndoi këngë “I feel good” në vend publik

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli