LipjaniPress

Duhani, shkaktar i 85 për qind të rasteve me kancer në mushkri

Lajme Shneta

Duhani vret rreth 6 milionë njerëz në botë, çdo vit. Në 85 për qind të rasteve pirja e nikotinës është shkaktar i vdekjeve nga kanceri i mushkërive.

Kështu u tha nga Faik Hoti i Ministrisë së Shëndetësisë në tryezën shkencore të Bordit Nacional për Kontroll të Kancerit e organizuar për të shënuar Ditën Botërore kundër kësaj sëmundjeje vdekjeprurëse.

Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, potencoi se kanceri po sfidon gjithë botën, dhe se Ministria se ai drejton janë të angazhuar maksimalisht rreth trajtimit të kësaj sëmundjeje.

Facebook Comments

Related posts

Aktakuzë për Koordinatorin e Inspektoratit të Punës që morri 10 mijë Euro ryshfet

lipjanipress

Murat Jashari vllau i “Ismet Jasharit” ishte zotuar se do të vriste ‘tradhtarët’ (Foto)

lipjanipress

Mogherini ia përsërit Vuçiqit: Pa e njohur Kosovën s’hyni në BE

lipjanipress

DETAJET e ngjarjes tronditëse në Fier, çfarë ndodhi me nxënësen e Dizajnit

Press Lipjani

Për Kravatat e Kryeministrit Haradinaj, “kujdesen edhe disa bashkëatdhetar nga Luksemburgu”

lipjanipress

9 të vdekur gjatë luftimeve në Ukrainë

lipjanipress

Rrëfimi i pilotit kosovar, i licencuar dhe i papunë

lipjanipress

Udhëheqja e Alternativës zgjidhet me vota, Deda e Kusari-Lila nuk janë drejtues të saj

lipjanipress

Ushqimet më të mira për të forcuar muskujt tuaj

lipjanipress

Zyra e Mogherinit: Rrënimi i murit ndihmon qytetarët e Mitrovicës Veriore e Jugore

lipjanipress

Mandati për Qeverinë: Ivanov nesër nis konsultimet me partitë politike

lipjanipress

Gratë e mjelin veten si protestë kundër shfrytëzimit të lopëve (VIDEO)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli