LipjaniPress

‘Kodra e Trimave’ proteston kundër ndaljes së shpeshtë të rrymës (Video)

Lajme

Dhjetëra banorë të lagjes “Kodra e Trimave” të kryeqytetit kanë bllokuar rrugën “Vëllezërit Fazliu”, që çon drejt Podujevës.

Nën thirrjet “Duam rrymë“, ata kanë protestuar për shkak të ndërprerjeve të shpeshta të energjisë elektrike, njofton kallxo.com.

Nazmi Berisha, një prej banorëve të lagjes tha se me reduktime nuk po përballen vetëm këto ditë, por qe 17 vjet.

“Unë mendoj që duhet me e ndjek shembullin Rumanisë edhe na në qoftë se dojmë me arritë diçka sepse sa të jetë kështu kurrë përpara s’kemi me shku”, tha Berisha.

Kurse, Xhevdet Abazi tha se shpesh ndodhë që 3 orë kanë rrymë e 3 jo.

“Arsyet janë se po kemi reduktime të shpeshta të energjisë elektrike, p.sh. 3 me rrymë 3 pa rrymë. Ka raste që edhe 4 orë jemi pa rrymë e 2 me rrymë. Dojmë m’i tregu KEDS-it që edhe kjo lagje është Prishtinë”, tha Abazi.

E Leonora Beka, e cila tha se është paguese e rregullt e rrymës, kërkon nga KEDS-i që rrymën t’ia ndalë atij që nuk paguan e jo në mënyrë kolektive.

“Unë në shenjë revolte marr pjesë në këtë protestë për shkak se bëhet diskriminim në lagjen tonë, gjatë gjithë ditës 3 orë skem rrymë edhe pse jemi pagues të rregullt”, tha Beka.

Protestuesit paralajmëruan se nëse vazhdojnë ndërprerjet e rrymës në ditët në vijim do të protestojnë para zyrave të KEDS-it.

Policia ishte e pranishme gjatë kësaj proteste, e cila zgjati rreth 20 minuta dhe përfundoi e qetë.

Facebook Comments

Related posts

Rasti i dy gjyqtarëve nga Veriu i Kosovës: Marrin më shumë se 1 mijë euro rrogë në muaj pa asnjë ditë pune

lipjanipress

“Martesa për letra”, prioritet i shqiptarëve në Maqedoni

lipjanipress

Hoti: Tryezat po i bëjmë për të caktuar datë të zgjedhjeve

lipjanipress

Kritiku i Putinit, sërish në koma – dyshime për shkakun

lipjanipress

LDK-Lipjan:Në Qylagë do të funksionalizojmë Zonën Ekonomike

lipjanipress

Kandidati për kryetar z.Heset Sahiti shpalosi edhe në Grackë të vogël programin për qeverisjen 4 vjeqare në Lipjan.

lipjanipress

Aksidentohet për vdekje motoristi shqiptar në Zvicër

lipjanipress

Banka Qendrore e Kosovës paralajmëron qytetarët të kenë kujdes me Bitcoin!

lipjanipress

Mbahet mbledhja e KK-së ,të Lipjanit: Votëbesimi i kryesueses tëKuvendit të Komunës Vlora Limani-Hajnuni: unë jam këtu që ti masim numrat me që ata kështu e kuptojnë demokracinë,

lipjanipress

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Banullën dhe Gadimen Haradinaj: Do ta mbështesim fuqishëm dr. Fitim Selimin për kryetar të Lipjanit(Video+Foto)

lipjanipress

Selatin Retkoceri kandidat për deputet në Kuvendin e Kosovës nga Lëvizja VETËVENDOSJE

lipjanipress

Ky është moti për pesë ditët e ardhshme

Press Lipjani
Albanian
Kalo te paneli