LipjaniPress

Kosova nuk ka bërë mjaft për minoritetet, thotë O’Connell

Lajme

Numri një i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka shprehur bindjen se Kosova nuk ka bërë mjaft në integrimin e komuniteteve.

Në emisionin “Ekonomia me Erëzën” në KTV, O’Connell tha se gjendja e komuniteteve, si ai ashkali, është shumë e vështir dhe se duhet të krijohen hapësira ekonomike.

“Përfshirja e komuniteteve është shumë e rëndësishme. Por, mos të mendohet që e vetmja kërkesë është largimi i një treni, një muri ose diçka e tillë. Duhet të krijohet hapësirë ekonomike. A ka bërë Kosova mjaft për të integruar njerëz? Nuk mund të them se po. Mos të flasim vetëm për komunistin serb, por p.sh. komunitetit ashkali në Fushë Kosovë është në gjendje shumë të vështirë”, deklaroi O’Connell, përcjell Koha.net.

Qeveria e Republikës së Kosovës thotë vazhdimisht se deri më tani ka ndërmarrë masat e nevojshme për t’u siguruar se personat që iu përkasin komuniteteve të kenë të drejta të barabarta.

Në Kosovë jetojnë komuniteti serb, turk, boshnjak, rom, shkali, egjiptas, goran, etj.

Facebook Comments

Related posts

Si i bëri 2 milionë euro për 2 vjet, Nevzat Bejta, kryetar i Gostivarit

lipjanipress

Veseli: Vetëvendosje nuk mund ta udhëheq Kosovën pasi nuk e njeh si shtet

lipjanipress

Vettingu “godet” gjyqtarët dhe prokurorët, Ambasada e SHBA-ve revokon vizat për disa prej tyre

lipjanipress

Diplomati amerikan: Zgjedhjet e parakohshme nuk janë opsion

lipjanipress

Jakup Krasniqi:NË NËNTËMBËDHJETË VJETORIN E FLIJIMIT BIBLIK PËR LIRI (Foto)

lipjanipress

Gazeta Express e mbështet Ramush Haradinajn për kryeministër

lipjanipress

Grupi i Kumanovës dënohet me 746 vjet burg

lipjanipress

Tenderi milionësh në KEK -lirohet nga akuza Nijazi Thaçi

lipjanipress

Gjenerali amerikan: Mund të nis lufta në Europë

lipjanipress

Vajza e Xhemajl Mustafës shpreson që Specialja ta zbardhë vrasjen e babait të saj

lipjanipress

Kosova nuk i pranon më pasaportat e serbëve të Kosovës

lipjanipress

20 vjet nga rënia heroike e Jasharëve Fillojnë aktivitetet me rastin e vitit jubilar, 20 vjetorit të rënies heroike të Komandantit legjendarë Adem Jashari, Familjes Jasharaj, dëshmorëve të kombit si dhe të gjithë të rënëve për liri.

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli