LipjaniPress

Mbi 106 të vdekur në ortekun e borës në Afganistan

Lajme

Më shumë se 106 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë lënduar në një ortek të borës dhe si pasojë e reshjeve të mëdha të borës në Afganistan.

Në incidentin më vdekjeprurës, 53 persona vdiqën në një fshat në një ortek të borës në provincën lindore të Afganistanit, Nuristan, në kufi me Pakistanin, transmeton Express.

Trembëdhjetë persona po ashtu janë vrarë në një ortek të borës në veri të Pakistanit, nëntë nga ta në qytetin Chitral.

Dhjetëra shtëpi janë shkatërruar dhe raportohet se njerëzit kanë vdekur nga të ftohtit e madh, të bllokuar në makina.

Ministri afgan për Fatkeqësi Natyrore, Wais Ahmad Barmak, e ka konfirmuar numrin e të vdekurve për BBC. Ka pasur ortekë të borës edhe në veri të kryeqytetit afgan, Kabul.

“Ortekët e borës i kanë varrosur dy qytete të tera,” ka thënë zëdhënësi i kësaj ministrie, Barg Matal.

Facebook Comments

Related posts

Lista Serbe thotë se është e gatshme ta votojë demarkacionin me Malin e Zi

lipjanipress

Këta janë kandidatët për Kryeministër nga katër partitë më të mëdha

lipjanipress

Vetëvendosje mban sot konferencë për media

lipjanipress

Kush do ta zëvendësojë Isa Mustafën në krye të LDK’së? Tregon Dardan Gashi (Video)

lipjanipress

Ish Kryeministri i Kosoves ndërron jetë!

lipjanipress

Gallatë e madhe në internet, për linjën e parë të fluturimit Beograd – Prishtinë (Foto)

lipjanipress

Prej prillit Policia e Kosovës me uniformën e Kosovës, nis misionin në vendet e BE-së

lipjanipress

Në Lipjan Therr me thikë kushëririn

lipjanipress

Gashi: Sulmi ndaj avokatit i ngjashëm me sulm ndaj një gjyqtari apo prokurori

lipjanipress

N J O F T I M:Njoftohen qytetarët për vazhdimin e afatit të konkursit publik për ndarjen e banesave në Komunën e Lipjanit.

lipjanipress

Pse e armatosi Rusia Serbinë 1 muaj para tensioneve me Kosovën?

lipjanipress

Franca vë në shënjestër grupet kriminale shqiptare ne qytetin Bourg-en-Bresse(FOTO)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli