LipjaniPress

Qytetarët e Luginës të zhvendosur në Kosovë s’po mund të pajisen me dokumente

Lajme

Disa qytetarë nga Bujanovci, Presheva e Medvegja u dëbuan me dhunë, pasi ngritën zërin kundër Serbisë e disa të tjerë për të kërkuar kushte më të mira jetese.

Konsiderohet se një numër prej 8 mijë vetash nga kjo pjesë u vendosën nëpër shumë vende të Kosovës, kryesisht në Gjilan, raporton KTV.

Shumë prej tyre nuk kanë asnjë dokument identifikimi gjë që po u shkakton telashe të mëdha si në shkollim ashtu edhe në punësim.

Për të marrë një dokument identifikimi ata duhet t’i plotësojnë dhjetë kritere, e njëri ndër ta është edhe dorëzimi i një dokumenti prej nga kanë ardhur.

Por, për shumë prej tyre një gjë e tillë është e pamundur. Ankohen se Qeveria nuk është munduar asnjëherë që t’ua bëjë atyre një zgjidhje.

Rreth 800 banorë janë lajmëruar në Zyrën për Medvegjë, Bujanovc dhe Preshevë, të cilët nuk kanë deklaruar dokumente identifikimi.

Kërkojnë që Ministria e Punëve të Brendshme të nxjerrë një udhëzim administrativ në përputhje me ligjin për azil.

Por, në Ministrinë përgjegjëse thonë se ky ligj është në procedurë të plotësim-ndryshimin.

Sipas Arifit, rreth 600 qytetarë nga kjo pjesë janë pajisur me dokumente identifikimi të Kosovës.

Facebook Comments

Related posts

Veseli: Do ta bëj të pamundurën që të ofroj mbështetje institucionale për të lehtësuar të bërit biznes

lipjanipress

Sondazhi i fundit: Për Kryeminister, VV Albin Kurti del, fitues i Zgjedhjeve të 11 Qershorit

lipjanipress

Shkumbin Demolli: Njoftim Për Protest Me daten 17tetor Sheshi Skenderbeu,protestojm me Moton Duam Pun,Ftojm LVV-LDk-Alternativen dhe tëgjith qytetart të Na Bashkohen.

lipjanipress

Në zgjedhjet e 11 qershorit mund të kandidojnë edhe të akuzuarit për krim e korrupsion

lipjanipress

Shpërthim më bombë në një xhami gjatë namazit të xhumas 2 të vrarë 75 të lenduar rënd

lipjanipress

FSHATI BABUSH MBËSHTETË SELATIN RETKOCERIN PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT

lipjanipress

Profili i Haradinajt, merr postin që e kërkoi për 13 vjet: Tash le ta tregojë veten

lipjanipress

Pse e armatosi Rusia Serbinë 1 muaj para tensioneve me Kosovën?

lipjanipress

Gjermania numër rekord vendesh të lira pune

lipjanipress

Hoxhaj: Jemi të shqetësuar me armatosjen e Serbisë

lipjanipress

Lajçak telefonon Vjosa Osmanin, Lutfi Hazirin e Fatmir Limajn, tregon për çfarë biseduan

lipjanipress

“The Times” publikon dokumentin sekret: Kush e organizoi grushtin e shtetit në Turqi

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli