LipjaniPress

Trump këshillohet që të pranojë Malin e Zi në NATO

Lajme

Këshilltari i sigurisë kombëtare, Michael Flynn, do të rekomandojë që Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të mbështesë kombin e vogël ballkanik të Malit të Zi për t’u bashkuar me NATO-n, megjithë kundërshtimin e fortë nga Rusia, ka mësuar Politico.

Ky veprim do të jetë një test i madh i politikës së administratës së re amerikane në raport me Moskën, që e konsideron çdo zgjerim të mëtejshëm në lindje, të aleancës ushtarake perëndimore, si një provokim, shkruan Politico, raporton Gazeta Express.

Vendet e tjera të NATO-s dhe Senati i SHBA-ve kanë mbështetur gjerësisht anëtarësimin e kombit të 650.000 njerëzve, i cili dikur ishte pjesë e ish Jugosllavisë.

Liderët e Malit të Zi kanë akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin, për nxitje të paqëndrueshmërisë brenda vendit, që të dëmtojë mbështetjen për t’u bashkuar me aleancën – duke përfshirë komplotet e pretenduara nga lëvizjet pro-ruse të vitit të kaluar për të sulmuar parlamentin dhe vrarë kryeministrin, shton Politico.

Por Flynn, një nga këshilltarët kryesorë “pritet që Trump’it t’i rekomandojë pranimin e Malit të Zi në NATO në ditët e ardhshme”, ka thënë një zyrtar i lartë i administrates amerikane të hënën në përgjigje të pyetjeve.

Trump, i cili kritikoi NATO-n si të vjetëruar gjatë fushatës, ka lavdëruar Putinin dhe u zotua që të përmirësojë marrëdhëniet mes Washington-it dhe Moskës.

Tani Mali i Zi do të ketë një rol të madh në zbulimin se sa ai është i gatshëm që të mbështetesë aleancën e epokës së Luftës se Ftohtë në kurriz të ndërtimit të marrëdhënieve të tij me liderin rus.

Facebook Comments

Related posts

Aksident në rrugën Kumanovë-Shkup, rikahëzohet komunikacioni

lipjanipress

Kjo është agjenda e plotë e manifestimeve të Pavarësisë

lipjanipress

Veseli: Do ta bëj të pamundurën që të ofroj mbështetje institucionale për të lehtësuar të bërit biznes

lipjanipress

Thaçi: Pajtohem me Mogherinin, të ndërtojmë ura e jo mure

lipjanipress

Njeriu Australian mbijeton duke u bllokuar për orë të tëra në një pellg me baltë e ujë (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Aksion i madh policor në Skenderaj: Kapen armë, drogë e para të falsifikuara

lipjanipress

Vlora Limani Hajnuni Fjalimi në seancën e Kuvendit të Republikës së Kosovë (Video+Foto)

lipjanipress

Kryetari i Komunës Imri Ahmeti uron 7 Marsin të gjithë mësimdhënësve

lipjanipress

Ramushi e themelon një degë të AAK’së në Strasburg (Foto)

lipjanipress

Rrëfimi që do t’ju prekë: Zvicerania që e kuptoi pas 18 vjetësh se është shqiptare

lipjanipress

Arrestohet ushtari gjerman, planifikonte sulm terrorist

lipjanipress

Myslimanja e parë pilote ushtarake në Amerikë (FOTO)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli