LipjaniPress

David Philips shkruan për elitën e korruptuar në Prishtinë dhe raportet e reja Kosovë-Amerikë

Lajme

“Në politikën amerikane të Donald Trumpit, nën sloganin ‘Amerika e para’, Kosova nuk duhet të pyesë vetëm çfarë ka bërë Amerika për Kosovën, por edhe çfarë Kosova mund të bëjë për Amerikën”.

Kështu e nis vështrimin e tij ‘për Huffington Post’ David L. Phillips, drejtor në Institutin për Studime të të Drejtave të Njeriut në Universitetin e Kolumbias në New York.

“Shqiptarët janë populli më pro-amerikan në botë. Ata nuk kanë pasur mik më të mirë se Shtetet e Bashkuara”, shkruan tutje Phillips, duke thënë se Kosova nuk është ende stabile, pasi që 20 përqind e territorit të saj kontrollohet nga minoriteti serb, të cilët po kërcënojnë se do ta aneksojnë Mitrovicën nën modelin rus në Krime.

“Kosova gjithnjë ka pasur marrëdhënie të mira me SHBA’në. Pas fitores së Trump, një Rusi ‘e ringjallur’ dhe një SHBA e ndarë e fut Kosovën në rrezik.

Tutje, autori i librit “Çlirimi i Kosovës; Diplomacia shtërnguese dhe intervenimi amerikan”, shkruan se ‘elita politike e Kosovës është e njohur për korrupsion’, përcjell Gazetametro.

“Disa prej zyrtarëve kosovarë mbajnë pozita zyrtare vetëm për tu mbrojtur nga persekutimi ligjor”, shkruan ai.

“Papunësia e Kosovës është 45 përqind, kurse punësimi tek të rinjtë është shumë më e lartë”.

“Rritja e ekstremizmit islamik është veçanërisht shqetësuese. Qindra kosovarë i janë bashkuar ISIS’it”, shkruan tutje Huffington Post. Duke këshilluar që Kosova duhet të mbajë marrëdhënie të forta me administratën e Trump për të çuar përpara interesat e vendit.

Facebook Comments

Related posts

Së shpejti fillon rregullimi i objektit social në Magurë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti po qëndron në fshatrat ku reshjet e fundit kanë shkaktuar vërshime (Foto)

lipjanipress

PDK-Lipjan:Kryetari Hajrullahu vizitoi fshatin Konjuh!

lipjanipress

Mediat kroate: Serbët dëbuan kroatët nga Janjeva e Kosovës

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka vizituar punimet e ndërtimit shtratit të lumit në fshatin Banullë

lipjanipress

Drenori e shkrin “Vizionin për Drenasin”, garon me Vetëvendosjen

lipjanipress

Luftoi për kosovën iku në francë dhe u kthye përseri për ta vrarë vëllanë në lipjan

lipjanipress

Shpend Ahmeti vazhdon të bëhet “horë me tupan” (Foto)

lipjanipress

Hajriz Rashiti zgjedhet punëtor më i dalluar i vitit 2018 (FOTO)

lipjanipress

Intelektuali Agim Bahtiri godet komandantët

lipjanipress

Plagoset një femër me armë zjarri në Prishtinë

lipjanipress

Deputetët presion Qeverisë për Sigurimet Shëndetësore: Ministri është lodhu

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli