LipjaniPress

Lufta e 3-të botërore?! Ja ku do të fshihen njerëzit më të pasur në botë në këtë kohë katastrofike

Bota Lajme

Një ndër pyetjet që është shtruar së fundmi mbi Luftën e 3-të botërore, është se ku do të strehohen njerëzit më të fuqishëm?

Mësohet se njerëzit më të pasur, siç janë udhëheqësi dhe themeluesi i “PayPal”, Peter Tila dhe mbretërit tjerë të Silicon Valley, janë duke blerë parcela të mëdha toke në Zelandën e Re, në mënyrë që të evakuohen atje në rast të ndonjë shpërthimi të Luftës së Tretë Botërore, goditjes së ndonjë asteroidi, sulmeve bërthamore, epidemive me një fjalë në rast të Apokalipsit.

Shumë spekulojnë se ky trend është shkaktuar që nga fitorja e papritur në zgjedhjet presidenciale e Donald Trumpit.

Në janar të këtij viti një numër i madh i të huajve, kryesisht amerikanë dhe australianë, kanë blerë më shumë se 2.250 kilometra katrorë të tokës, që është katër herë hapësirë më e madhe sesa që ishte blerë gjatë të njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Për shkak të lehtësimeve tatimore, amerikanë po blejnë në masë të madhe toka edhe në Kili.
Milionerët janë shumë të kujdesshëm sa i përket investimeve, dhe për këtë arsye investojnë paratë në blerjen e Bitcoin për t’u mbrojtur kundër bankrotimit të bankave.

Disa prej manjatëve më të fuqishëm janë duke u përgatitur me kujdes për një jetë të izoluar. Kështu, Marvin Liao, ish-drejtori i Yahoo, ka filluar të ushtrojë shigjetarin dhe i ka siguruar familjes së vet një arsenal të tërë armësh të ftohta.

Facebook Comments

Related posts

Vihet gurëthemeli për ndërtimin e Shkollës së Mesme Profesionale “Adem Gllavica” në Lipjan

lipjanipress

NISMA për Kosovën dega Lipjan mbajti takim me kandidatët per asamble komunale.

lipjanipress

Vuçiq: Serbia ruan paqen në rajon, nuk pranojmë krijimin e ushtrisë së Kosovës

lipjanipress

KEDS: Nuk i intereson a rrezikohet jeta e qytetarve (FOTO)

lipjanipress

Azilkërkuesit në Kosovë me apartamente banimi

lipjanipress

“Harvey” thyen rekordin amerikan me 1.250 milimetra shi për 58 orë

lipjanipress

Qeveria: S’kemi humbur territor, tani ta përmbyllim demarkacionin

lipjanipress

GLLOGOVCI DËSHMOJ SE KRYETARI IMRI AHMETI ISHTE DHE DO JETË KRYETARI I LIPJANIT EDHE PËR KATËR VITE

lipjanipress

Katër aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje janë liruar nga masa e arrestit shtëpiak respektivisht paraburgimit.

lipjanipress

Mustafa i thotë Palmerit se përkrahja e SHBA-ve për Kosovën është e pazëvendësueshme

lipjanipress

Mbretëresha i shkruan Thaçit, uron për 9 vjetorin e Pavarësisë

lipjanipress

Mijëra qytetarë protestojnë në Barcelonë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli