LipjaniPress

Ministria e Infrastrukturës arsyeton gjobën prej 50 eurove ndaj shoferëve për mungesë të formularit

Lajme

Të gjithë shoferët që nuk e kanë me vete Raportin Europian të Aksidenteve mund të dënohen me 50 euro gjobë nga Policia.
Ndërsa kompanitë e sigurimeve që i pajisin klientët me këtë dokument mund të dënohen deri në 1500 euro.

Vetëm në 24 orët e fundit janë shqiptuar 942 gjoba nga Policia, prej të cilave shumë kanë qenë edhe për mungesë të këtij dokumenti, njofton Klan Kosova.

Nebih Shatri, drejtor i Departamentit të Automjeteve në Ministrinë e Infrastrukturës ka thënë se ky dokument është bërë që të lehtësohet puna e policisë por edhe e palëve të aksidentuara me dëmtime të vogla.

“Gjoba është pak e lartë, por është bërë për ndërgjegjësimin e shoferëve”.

“Vetë emri i raportit tregon se është marrë prej Europës dhe se për dëme të vogla nuk ka nevojë që policia të shkoj tek vendi i aksidentit”.

Facebook Comments

Related posts

Kryeministrja britanike paralajmëron Skocinë: S’mund të jeni pjesë e BE’së si të pavarur

lipjanipress

Zëvendëskryeministri Kelmendi vizitoi institucionet lokale, bizneset dhe Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan

lipjanipress

Pagat e tre personave më të paguar në Kosovë sa të ardhurat e 170 familjeve

lipjanipress

Rrëfimi i pilotit kosovar, i licencuar dhe i papunë

lipjanipress

Klan Kosova: Zgjedhjet e reja më 28 maj ose 4 qershor

lipjanipress

Imri Ahmeti LDK-Lipjan (Blinaj) është koha që të qeverisim pa ortak.

lipjanipress

Vetëvendosje e kërkoi nesër seancën për Demarkacion

lipjanipress

Reçica: Asociacioni sipas ligjeve të Kosovës

lipjanipress

Kelmendi thotë se Çakorri asnjëherë nuk ishte i Kosovës

lipjanipress

Liderja e ekstremit të djathtë e hap fushatën parazgjedhore me sulm kundër islamit radikal dhe globalizimit

lipjanipress

Veseli: Luta mund të hidhërohet, por LDK nuk është as e dyta në Gjilan

lipjanipress

Gjendet i vdekur një kumanovar në rrugë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli