LipjaniPress

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

Lajme Lipjani Nderkombëtare Shneta

Në repartin e Kardiokirurgjisë në QKUK është kryer një operacion në zemër (coronary artery bypass) me “LAD intramiokardial” tek pacienti N.A., mashkull, 49 vjec. Këto operacione ku LAD është intramiokardial hasen rrallë dhe e bëjnë operacionin të vështirë dhe të komplikuar (të vështirë për tu gjetur arteria qe do të revaskularizohet, të rrezikshem për të hapur aksidentalisht ventrikulin, rrisin mundësinë e gjakderdhjes, zgjasin kohën e intervenimit etj.). Sipas njërit nga pjesëmarrësit në operacion ky operacion edhe pse i vështirë është kryer me sukses nga ekipa operatore : Operator: Dr.Xheladin Rizani, Prof.Dr.Adem Grbolar dhe Dr.Leonard Bytyqi Anestezioni : Dr.Shkëlzen Muriqi, Inf. Valbona Bilalli, Inf. Ragbete Perfuzionist: Bernard Berisha, Genc Tasholli Instrumentare: Trina Mustafa Ky operacion përvec që është kryer me sukses kishte edhe dicka tjetër të vecantë. Pacienti është lirurar nga trajtimi spitalor në ditën e 4-të postoperatore me gjendje të mirë. Kjo është periudha më e shkurtër (kohë rekorde) e qendrimit postoperativ në këtë repart që nga themelimi i tij për operacione të tilla. E njejta tregon edhe suksesin e trajtimit kirurgjik të pacientit dhe kujdesin postoperativ ndaj tij. Dr. Rizani falenderon gjithë ekipen që moren pjesë në operacion, të cilët treguan profesionalizëm të lartë dhe përkushtim (në vecanti Prof.Dr.Adem Grbolar, Dr.Shkëlzen Muriqi dhe Dr.Leonard Bytyqi) si dhe pjësen tjetër të stafit që u kujdesën për pacientin në periudhën postoperative. Gjithashtu ai shpreh gatishmërinë për të ndihmuar pacientët që kanë nevojë për intervenime të tilla në zemër. Dr. Rizani fton të gjithë pacientët që kanë nevojë për shërbime të tilla që t’i drejtojtohen institucioneve shëndetësore publike kosovare dhe të kenë besim në to, ngase kanë shembuj suksesi, përkushtimi e profesionalizmi./Lipjanipress.com//

Facebook Comments

Related posts

Hoti: Tryezat po i bëjmë për të caktuar datë të zgjedhjeve

lipjanipress

Koloneli Daniele Bajata me bashkëpunëtor nga KFORI, vizituan Xhaminë Mulla Sherif Ahmeti Lipjan.

lipjanipress

Aksion i madh policor në Skenderaj: Kapen armë, drogë e para të falsifikuara

lipjanipress

Berat Buzhala godet Shpend Ahmetin dhe e quan Kavec

lipjanipress

Shpërthen tuneli bërthamor në Korenë e Veriut, 200 të vdekur

lipjanipress

“Keqardhje” e Beogradit për kohën e humbur të Kosovës me zgjedhje

lipjanipress

Aksidentohet një veturë në Bregun e Zi (FOTO)

lipjanipress

Veseli: Do ta bëj të pamundurën që të ofroj mbështetje institucionale për të lehtësuar të bërit biznes

lipjanipress

Kelmendi thotë se Çakorri asnjëherë nuk ishte i Kosovës

lipjanipress

Kuvendi fton deputetët për seancën e 3 gushtit – Këto janë pikat e rendit të ditës

lipjanipress

Komisioni për matjen e territorit nesër publikon raportin, nuk i bën përshtypje dorëheqja e Humollit

lipjanipress

Kosova nuk ka bërë mjaft për minoritetet, thotë O’Connell

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli