LipjaniPress

Vetëm një tezë.

Bota Lajme Lipjani

Ka diçka që po ndodh! Ndërsa mediat po “argëtohen” me Virus Corona, 40,000 forca speciale amerikane aktualisht po zbarkojnë në të gjithë BE.

Ndërsa titujt, shfaqjet dhe mediat sociale në Itali tani janë përmbytur me çështjen globale të virusit të koronës, 20,000 ushtarë amerikanë aktualisht janë vendosur  deri në 7 aeroporte evropiane, dhe 10,000 trupa shtesë amerikanë në Evropë dhe 7,000 trupa të tjerë nga vende të ndryshme të Evropës janë shtuar.

Për çfarë qëllimesh ishin 37,000 ushtarë amerikanë të armatosur deri në dhëmbë?

Ndoshta po i ndihmoni shtetet të ndalojnë këtë virus “të rrezikshëm”, apo po i ndihmoni ata që e bënë atë? Absolutisht jo !!!

Ju keni ardhur për të stacionuar veten ose “përhapur” në territorin evropian duke përdorur fjalët e oficerëve të lartë amerikanë për të filluar stërvitjen ushtarake “Evropiane 20”, e cila është planifikuar të fillojë në prill dhe të përfundojë në korrik !!

A janë informuar qytetarët për çfarë bëhet fjalë? Natyrisht jo!

Europe Defender 20 është një ushtrim i zhvilluar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara në bashkëpunim me NATO-n për të “testuar” strategjitë që Shtetet e Bashkuara dhe Europa do të përdorin në rast të një lufte hipotetike.

Kush është?

Me sa duket e vetmja “kërcënim hipotetik” për Amerikën është Rusia (një aleat i Kinës), me të cilën ajo prej kohësh ka krijuar vullnetarisht tension të madh.

Por le ta analizojmë atë. Përveç 37,000 personelit ushtarak, 14,000 automjete ushtarake (dmth tanke, helikopterë, etj.) Importohen për këtë stërvitje, në proporcion me sasinë e municioneve. Hej, por prit, pandemia anuloi të gjitha tubimet … për shkak të “virusit” Corona. Mos ndoshta ushtarët vijnë me maska ​​dhe masa paraprake për ta bërë këtë “stërvitje”? Natyrisht jo !!!

Sipas oficerëve amerikanë, këta ushtarë janë plotësisht të shëndetshëm dhe për këtë arsye janë plotësisht imunë ndaj “koronavirusit”.

Nëse nuk janë imunë, pse të mos vononi këtë ushtrim ushtarak duke marrë parasysh rekomandimin e OBSH-së për përhapjen e këtij virusi dhe mediave, kaosit social, shëndetësor, politik dhe ekonomik që ka shkaktuar ky virus në botë?

Pse qytetarët italianë mund ta marrin këtë virus dhe vetëm ushtria amerikane mund të lëvizë lehtësisht nëpër të njëjtën Itali?

– Pse u vendos që këtë ushtrim ta bëjmë në një vendndodhje gjeografike që do të ishte një konflikt hipotetik me Rusinë, dhe jo në zona të tjera që shikojnë horizonte të tjera?

– Pse 95% e mediave heshtin për këtë?

– Pse nuk flasin të gjithë përfaqësuesit e politikës italiane?

Nëse ushtarët janë imun ndaj koronavirusit,

a do të thotë kjo virusi nuk është aq i rrezikshëm, apo ekziston një vaksinë tashmë?

– Trump ndaloi amerikanët dje të udhëtojnë në BE, por jo ushtarët e Sh.B.A. Se rreziku i të ashtuquajturit virus nuk vlen për ushtarët amerikanë!

Rusia ka shtruar një numër pyetjesh në lidhje me këto ushtrime, për të cilat nuk ka marrë asnjë përgjigje, dhe tashmë ka deklaruar mbi këtë bazë se do të ruajë pozicionin e saj ushtarak brenda kufijve të saj.

Kina, një aleat i Rusisë, nënshkroi një traktat me Italinë disa muaj më parë (marrëveshja rregullonte marrëdhëniet tregtare në Mesdhe, dhe për shkak të pozitës së saj strategjike, Italia do të qëndronte pranë Kinës edhe nëse BE e ndalon atë) për t’i bërë marrëdhëniet tregtare të qëndrueshme dhe të rëndësishme midis Italisë dhe Kinës.

Duke nënshkruar traktatin, fuqia e Amerikës mbi Italinë është shumë më pak, por jo e parëndësishme.

Sigurisht, që nga momenti i aleancës midis Kinës dhe Italisë, ka një shpërthim të virusit të koronës që fillon të shkatërrojë dhe paralizojë më shumë Italinë dhe Kinën.

Nëse ushtarët janë imun ndaj koronavirusit, a do të thotë që virusi nuk është aq i rrezikshëm, apo ekziston një vaksinë tashmë?

Kina dhe Rusia kanë qenë kundërshtarë të padiskutueshëm të tregtisë amerikane për vite me radhë, pasi rëndësia e tyre zvogëlon ndjeshëm monopolin e dollarit në tregun botëror dhe, në krahasim me Shtetet e Bashkuara, çon në humbje të konsiderueshme ekonomike dhe gjeopolitike të fuqisë.

Prej disa kohësh, Amerika ka bërë gjithçka të mundshme për të provokuar Rusinë në sanksione tregtare dhe provokime ushtarake kundër Sirisë, Iranit, Ukrainës dhe çdo gjë që prek interesat e saj tregtare dhe gjeopolitike.

Ndërsa qytetarët e botës në Evropë, Kina dhe Italia janë duke u parashikuar në një virus të koronës me sy dhe veshë.

Gjatë kësaj kohe, Amerika vendos të vazhdojë të sjellë trupat e saj në kufirin rus pa asnjë problem!

Pra, pse ka kaq shumë presion për të armatosur trupat amerikane në sasi alarmante në mënyrë që, pavarësisht gjithçkaje, është e lehtë të stërvitesh dhe të dish që kjo shkakton një nivel të lartë alarmi në Rusi?

Fenomeni i “virusit korona” është një mjet i dobishëm për të shpërqendruar dhe përgatitur një pjesë të madhe të qytetarëve të botës për diçka më të rëndësishme, e cila në këtë rast nuk ka asnjë lidhje me zgjidhjen e virusit. Gripit.

Gazetarët, politikanët dhe qytetarët e mi të dashur, sistemi juaj gjeopolitik global po shembet para syve tuaj. Diçka ndodh dhe nuk ka të bëjë me teorinë e komplotit, por për faktet gjeopolitike që mund të kontrollohen në çdo kohë në 7 vende evropiane.

Kjo është një temë që duhet të kërkohet nga mediat për të zbuluar se çfarë fshihet pas perdes së virusit korona të këtij tymi!

Facebook Comments

Related posts

E tmerrshme/ Adoleshenti vret veten live në Facebook me pushkën e babait (+16 Video)

lipjanipress

Komisioni i angazhuar për matjen e territorit – “Ndodh që nuk e bëjmë matjen”

lipjanipress

Le Pen tregon se çfarë do t’ju ndodhë punëtorëve të huaj në Francë, nëse ajo bëhet presidente

lipjanipress

Fuqizimi i të rinjve nga komunitetet Rom, Ashkali dhe Egjiptian në avokim për të siguruar ofrim më të mirë të shërbimeve shëndetësore në Kosovë.

lipjanipress

Ahtisaari ka plan edhe për Kataloninë

lipjanipress

Ardian Gjini kandidat për kryetar të Gjakovës

lipjanipress

Familja e komandant Drinit pranojnë dekoratë nga Presidenti Thaçi

lipjanipress

Ministri Gashi mohon akuzat për tentim blerje të telefonit jashtëligjshëm

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka mbajtur takimin e rregullt konsultativ me Këshillin e drejtorëve

lipjanipress

Vettingu “godet” gjyqtarët dhe prokurorët, Ambasada e SHBA-ve revokon vizat për disa prej tyre

lipjanipress

Kryeministri: Haradinaj, peng i shtetit që kreu krime e masakra në Kosovë

lipjanipress

Komuna Lipjanit Njofton për Organizatat e Shoqërisë Civile

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli