LipjaniPress

21 Masi Dita Botërore të Sindromes “Down”

Lipjani

Kjo Ditë shënohet për të gjithë fëmijëve dhe njerëzve që vuajnë nga Sindromën “Down”.
Kjo ditë shënon përvjetorin e 10-të dhe është zëri i njerzëve që kanë këtë Sindromë.
Synimi i kësaj dite është ndërgjegjësimi, informimi si dhe promovimin për persanat që kanë këtë Sindromë në mënyrë që të jetojnë me dinjitet dhe për të qenë aktivë e pjesëmarrës në komunitetin dhe shoqërinë ku jetojnë.
Personat me Sindromë Down gëzojnë të drejtat të plota dhe të barabarta me të gjithë të tjerët.
Sindromë “Down”, u përcaktua fillimisht si ç’rregullim kromozomik në vitin 1959 nga një pediatër dhe gjenetist francez, Jerome Lejeune./Lipjanipress.com//
B.D. Olluri.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Nderohet Dëshmori Xhavit Kozhani, martirët e fshatit Ribar i Madh dhe Zllakuqan

lipjanipress

Imri Ahmeti LDK-Lipjan (Blinaj) është koha që të qeverisim pa ortak.

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërimin e voglushes Elsa Sopa

lipjanipress

Për një qeverisje që nuk e kemi parë në Lipjan Shkruan: Albulena Kelmendi

lipjanipress

KANDIDATI PËR KRYETAR SELATIN RETKOCERI VIZITOI SHOQATËN E VETERANËVE TË UÇK-SË

lipjanipress

“Ora e Tokës – Earth Hour” për herë të tetë shënohet edhe në Kosovë.

lipjanipress

E JASHTMJA MANIFEST I SË BRENDSHMES

lipjanipress

Vetëvendosje e kërkoi nesër seancën për Demarkacion

lipjanipress

Partia Demokratike e Kosovës-dega në Lipjan ka propozuar emrat e kandidatëve për deputetë

lipjanipress

Fillon izolimi dhe riparimi i pjesës së jashtme të objektit të Komunës (Foto)

lipjanipress

Në kujtim të përvjetorit të Masakrës së Reçakut

lipjanipress

Ismet Hajrullahu ‘50% e kabinetit tim do të jenë gra’

lipjanipress
Skip to toolbar