LipjaniPress

Alarmojnë ekspertët: Koreja Veriore gati ta zhvillojë raketën që e mbërrin SHBA-në

Lajme

Testimi i suksesshëm i raketës me rreze të mesme dhe gjata veprimi nga Koreja Veriore tregon për një përparim të rëndësishëm të Koresë Veriore në përpjekjen e saj për ta ndërtuar raketën balistike interkontinental. Kjo, sipas ekspertëve, është shenj shqetësuese për gadishullin korean dhe Shtetet e Bashkuara.

Ekspertët kanë thënë se raketa e testuar dje do ta arrinte një distancë prej të paktën 4.000 kilometrave nëse do të shkrepej në trajektore standarde, transmeton Express.

Sipas projekti monitorues “38 North” me bazë në SHBA, testimi i djeshëm përfaqësinë një nivel të performancës që nuk është parë asnjëherë deri më tani nga Koreja Veriore.

“Duket se jo vetëm që ka demonstruar një raketë balistike me rreze të mesme veprimi që mund t’ua mundësojë atyre që ta godasin seriozisht bazën e SHBA-së në Guam, por çka është më e rëndësishmja, mund të përfaqësojë një përparim të qëndrueshëm drejt zhvillimit të raketës balistike interkontinentale,” sipas këtij grupi monitorues.

Testimet e vazhdueshme të raketave nga Veriu gjatë këtij vitit – edhe pse jo të gjitha prej tyre të suksesshme por që shkelur sanksionet e OKB-së – kanë shkaktuar alarm ndërkombëtar dhe i kanë rritur tensionet me SHBA-në.

SHBA-ja dhe Japonia e kanë thirrur një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të martën.

Koreja Veriore është e njohur për zhvillimin e armëve bërthamore – ka kryer pesë testime bërthamore – dhe raketave që janë në gjendje ta godasin cakun me ato armë bërthamore. Të dyja bien në kundërshtim me sanksionet e OKB-së.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Miratohet raporti për matjen e territorit – Mustafa shpreson se do ta votojë edhe opozita

lipjanipress

Incidente gjatë takimit elektoral të Le Pen, sulmohet një deputet

lipjanipress

Fundjavë e nxehtë por prej të hënës ndryshojnë temperaturat

lipjanipress

Kanë nisur punimet në renovimin e QKMF-së në Lipjan

lipjanipress

“Shiu i përgjakshëm” godet Bosnjën dhe Hercegovinën

Press Lipjani

Familja Curri fal shoferin që ia mbyti vajzën Bleranda

lipjanipress

Kryetari i Mitrovicës Veriore: Të martën e ndërtojmë strukturën e re betonike në zonën e këmbësorëve

lipjanipress

NË POLICINË E KOSOVËS GRADOHEN 127 TOGERË

lipjanipress

Pritje madhështore për kryetarin Imri Ahmeti nga banorët e fshatit Bujan(Video+Foto)

lipjanipress

Grupi Koha tenton të fitojë financiarisht nga plagosja e Azem Vllasit

lipjanipress

Lladrovci i ofron pozitë të lartë Xhavit Drenorit

lipjanipress

Ka mbyllur punimet Konferenca e dytë Shkencore Ndërkombëtare “Gjuhësi, letërsi dhe kulturë”, ICLLC 2017 e Kolegjit AAB

Press Lipjani
Skip to toolbar