LipjaniPress

Ambasadorja gjermane: Jemi të dëshpruar me propozimin për Ushtrinë

Lajme

Ambasadorja gjermane në Kosovë, Angelika Viets, ka thënë të jenë të dëshpruar me propozimin e presidentit Hashim Thaçi për transformimin e FSK’së në ushtri. Kjo sipas saj për faktin se transformimi do të duhej të bëhej në përputhje me Kushtetutën.

Ambasadorja Viets në një intervistë për gazetën Kosova Sot, ka thënë se pavarësisht faktit se ata nuk pajtohen me këtë formë të transformimit Ushtria e Kosovës megjithatë do të njihet nga Gjermania, pasi siç ajo është shprehur, njihen shtetet e jo ushtritë, dhe Gjermania e ka njohur Kosovën, përcjellë gazetametro.net.
“Definimi i mandatit dhe strukturës së FSK-së janë vendim sovran i Kosovës. Megjithatë, çdo transformim do të duhej të bëhej në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe nëpërmjet një procesi transparent politik, në të cilin do të përfshiheshin të gjitha palët. Vendimmarrësit duhet të marrin në konsideratë deklaratën e NATO-s, sipas së cilës NATO do t’i duhej ta rishikonte nivelin e përkushtimit, në veçanti për sa i përket ndërtimit të kapaciteteve, në qoftë se miratohet draftligji i propozuar”.

“Ne jemi të dëshpëruar, që propozimi nuk është diskutuar paraprakisht në mes të Kosovës dhe partnerëve të NATO-s dhe aktorëve të tjerë relevantë. Ne jemi të brengosur që ky propozim e rrezikon bashkëpunimin e Kosovës me NATO-n dhe vë pengesa në dialogun për normalizim. Ne e kemi mbështetur fuqishëm gjatë gjithë kohës një Kosovë të pavarur dhe sovrane. Megjithatë, shprehim keqardhje që polarizimi i çështjeve, sikurse kjo e heq vëmendjen nga reformat shumë më urgjente, siç është implementimi i një sigurimi shëndetësor, apo ofrimi i një mirëqenieje më të mirë sociale për njerëzit”.

“Ushtritë nuk njihen. Njihen shtetet dhe Gjermania e ka njohur Kosovën, pothuajse që në orët e para pas pavarësimit Gjermania kërkon proces transparent politik dhe kushtetues”, ka thënë ambasadorja gjermane në Prishtinë.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

“Topliqani per Sejdiun” mbledh 2765€ per 12 ore

lipjanipress

Vetëvendosje mban sot konferencë për media

lipjanipress

Amerikanët: Votuam për Trump, por s’duam që muri me Meksikën të ndërtohet

lipjanipress

Çka u tha për Kosovën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Serbisë?

lipjanipress

Kosovari përdori rrejshëm masakrën e Reçakut, për ta fituar pensionin invalidor në Zvicër

lipjanipress

Përfundojnë “Ditët e Agimit” – rikujtohet vepra e Agim Ramadanit

lipjanipress

Kritiku i Putinit, sërish në koma – dyshime për shkakun

lipjanipress

Formohet Klubi 2 Futbollistik “KF-Lipjani”

lipjanipress

Ratifikohet Demarkacioni pas 3 vite

lipjanipress

Shtyhet Gjykimi ndaj ish-deputetit Hetem Arifi nga PAI, për Përvetësim të Parave

lipjanipress

Kryetari i PDK’së premton fuqizimin e rinisë dhe grave

lipjanipress

Mungesa e informacioneve për Sirinë, i ka radikalizuar kosovarët

lipjanipress
Skip to toolbar