LipjaniPress

Arrestohen pesë kosovarë në Zvicër për korrupsion

Lajme

Gjashtë persona, ndër ta edhe një punëtor aktual i autoritetit për të huajt, janë arrestuar gjatë kësaj jave në Zvicër. Bëhet fjalë për korrupsion dhe për dhënien e lejeve të qëndrimit.

Skandali ka plasur të martën. Kur u arrestuan gjashtë persona ndër ta pesë shtetas zviceranë me prejardhje nga Kosova dhe një turk.

Ndër të arrestuarit është një funksionar i lartë i entit për migrim dhe dy ish-punëtore (femra 28 dhe 23 vjeçare).

Kryesori është Patriot A. 25-vjeçari nga Kosova me pasaportë të Zvicrës. Ai në vitin 2014 deri më 2016 ka udhëhequr firmën për ndërtime Aliu BigTeam, e cila në gusht të vitit 2016 u mbyll.

Përveç punëve ndërtimore, kompania ka mbajtur punëtorë në të zezën, nga shtetet e lindjes dhe jashtë BE-së.

Për të punuar në këtë kanton, ata është dashur të kenë lejen e punës, të cilën e kanë siguruar për 1000 euro për person, të cilën e kanë siguruar personat e implikuar në rast, që punonin ne entin për migrim, raporton “Blick”, përcjell KTV.

Në lejen që u është dhënë personave të tjerë, ato janë falsifikuar, duke e vendosur vetëm fotografinë e atyre që kanë paguar paratë.

Patrioti ka të kaluar kriminale pasi në Kosovë ishte dënuar me gjashte muaj burg derisa emri i tij është edhe në listat kërkuese ndërkombëtare.

Ai tani akuzohet për trafikim me njerëz, falsifikime dokumentesh korrupsion dhe shkeljen e ligjeve për të huajt.

Nga hetimet e policisë të nisura në fillim të vitit 2016, bëhet e ditur se mund të ketë të tjera arrestime në tërë Zvicrën.Patrioti ka tentuar javën e kaluar të largohej nga Zvicra, por është kapur.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ta ndihmojm Florentin i cili është diagnostifikuar me Leukemia Akute.

lipjanipress

Shala i LDK’së: Si ka mundësi që veturat e Komunës së Prishtinës të shpenzojnë nga 25 litra në 100 km?

lipjanipress

Familja e Azem Berishës nga Janjeva në përkrahje të z. Hajrullahu

lipjanipress

Daçiç: Thaçi nuk mund ta lirojë Haradinajn

lipjanipress

30 ditë paraburgim për dy hakerët kosovarë

lipjanipress

NISMA për Kosovën dega Lipjan mbajti takim me kandidatët per asamble komunale.

lipjanipress

Tërheqja e Thaçit dhe Veselit nga Specialja- A u tradhtuan e shfrytëzuan deputetët e PDK’së?

lipjanipress

Jakup Krasniqi:NË NËNTËMBËDHJETË VJETORIN E FLIJIMIT BIBLIK PËR LIRI (Foto)

lipjanipress

Shpërthen një bombë në qendër të Beogradit, dridhet i gjithë qyteti (Foto dhe Video)

lipjanipress

I pari i Lipjanit Imri Ahmeti me bashkëpunëtorët e tij po ashtu sot kanë vizituar punimet në Llugagji

lipjanipress

Hoxhaj: PDK parti që i vendos interesat e qytetarëve gjithnjë të parat

lipjanipress

Luftoi për kosovën iku në francë dhe u kthye përseri për ta vrarë vëllanë në lipjan

lipjanipress
Skip to toolbar