LipjaniPress

Arrestohet ushtari gjerman, planifikonte sulm terrorist

Lajme

Autoritetet në qytetin bavarez të Hammelburgut kanë arrestuar një ushtar gjerman të dyshuar për planifikimin e një sulmi terrorist. Lajmi u konfirmua sot nga prokurorët dhe forcat e armatosura gjermane (Bundeswehr).

Sipas një raporti nga media lokale, 28-vjeçari hiqej si refugjat sirian në shtetet e Hesseit dhe Bavarisë, në fund të vitit 2015 dhe në fillim të vitit 2016 dhe kishte planifikuar të kryente një sulm terrorist, të motivuar nga ksenofobia.

Gjithashtu, një student 24-vjeçar u arrestua dje, i dyshuar si bashkëpunëtor.

”Autoritetet kontrolluan banesën e tij dhe gjetën sende që binin ndesh me ligjet gjermane për armët”, thanë prokurorët, pa dhënë informacione të detajuara.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

​Paratë e humbura në polici, kërkohet pronari

lipjanipress

Kryetari Ahmeti Njofton të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Lajm i keq për Greqinë, BE nuk nënshkruan ndihmën financiare

lipjanipress

Banorët e fshatit Vojnovc kanë filluar ndërtimin e shtëpisë bashkëfshatarit të tyre të ndjerë Bekim Mehmetit ,veteranit të UÇK-së.

Press Lipjani

Ambasadori i SHBA’së thirrje prokuroreve e gjykatëseve: Luftojini kriminelët

lipjanipress

Kështu duket “harta politike” pas zgjedhjeve të 11 qershorit, ku fitoi PAN e ku VV?(FOTO)

lipjanipress

Krasniqi: Opozita s’do të bëhet hisedare e marrëveshjeve të dëmshme

lipjanipress

Hoxhaj takim me delegacionin egjiptian: Kosova faktor stabiliteti në rajon

lipjanipress

Shisnin trupin për para, Gjermania arreston 35 homoseksualë nga Ballkani

lipjanipress

Në 36 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva

lipjanipress

Amerikanët: Votuam për Trump, por s’duam që muri me Meksikën të ndërtohet

lipjanipress

Nderohet Dëshmori Xhavit Kozhani, martirët e fshatit Ribar i Madh dhe Zllakuqan

lipjanipress
Skip to toolbar