LipjaniPress

Arrestohet ushtari gjerman, planifikonte sulm terrorist

Lajme

Autoritetet në qytetin bavarez të Hammelburgut kanë arrestuar një ushtar gjerman të dyshuar për planifikimin e një sulmi terrorist. Lajmi u konfirmua sot nga prokurorët dhe forcat e armatosura gjermane (Bundeswehr).

Sipas një raporti nga media lokale, 28-vjeçari hiqej si refugjat sirian në shtetet e Hesseit dhe Bavarisë, në fund të vitit 2015 dhe në fillim të vitit 2016 dhe kishte planifikuar të kryente një sulm terrorist, të motivuar nga ksenofobia.

Gjithashtu, një student 24-vjeçar u arrestua dje, i dyshuar si bashkëpunëtor.

”Autoritetet kontrolluan banesën e tij dhe gjetën sende që binin ndesh me ligjet gjermane për armët”, thanë prokurorët, pa dhënë informacione të detajuara.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

LOJA E PISTË ME DURIMIN QYTETAR

lipjanipress

Policia e Kosovës ka konfiskuar dy armë zjarri AK47 në qytetin e Ferizajit.

Press Lipjani

Mbahet mbledhja konsultative e bordit të drejtorëve

lipjanipress

Në Lipjan nuk është mbajtur mbledhja e KK-së, Opozita qendron në kërkesën për mbajtje të mbledhjës të jashtzakonshme

lipjanipress

Zvicerani e plagos të riun kosovar

lipjanipress

Vetura zyrtare shkel në zebra një vajzë në Lipjan

lipjanipress

Kudo mbështetje e fuqishme për PDK-në dhe kandidaten Selvije Halimi(FOTO)

lipjanipress

Policia: Do të veprojmë në tërë Kosovën në mbrojtje të votës

lipjanipress

Në Kosovë rritet numri i përdoruesve të narkotikës nën moshën 18 vjeç

lipjanipress

Konjufca përjashton mundësinë e bashkëpunimit LDK-VV në të ardhmen

lipjanipress

Kelmendi me ndërtuesit diskuton për vonesat në leje ndërtimore dhe legalizim të ndërtimeve

lipjanipress

S.Pacolli: Urime 9 vjetori i Pavarësisë së Kosovës

lipjanipress
Skip to toolbar