LipjaniPress

ATË QË DO TË DUHEJ TA BËNTE KOMUNA E BËJNË QYTETARËT

Lajme Lipjani

Kraishta si dhe shumica e fshatrave të Lipjanit nuk kanë tabela orientuese. Një bashkëatdhetar nga këto anë duke ndjerë nevojën për një shenjë të tillë vendosi që ta bëjë një gjest pozitiv duke vendosur dy shenja orientuese, njëren në rrugën për Magurë afër shtëpisë përmirsuese dhe tjetrën në hyrje të fshatit. Disa qytetarë me vullnetin e tyre kanë ndihmuar fizikisht si: Lulzim Shala, Bekim Grejqevci, Egzon Shala dhe Bujar Shala.
Bashkëatdhetari shpreson se ka dhënë një kontribut modest dhe mendon se ne te ardhmen nuk do të ketë nevojë për intervenime të kësaj natyre që besojmë shumë që i takojnë pushtetit komunal. Familjarë nga familja Shala dhe banorë tjerë të fshatit edhe në të kaluaren kanë bërë gjeste të mira dhe kanë kontribuar vullnetarisht për disa çështje: vendosja e një tabele orientuese për aeroport në kohën sa është duke u punu në rrugën për magurë të cilën e ka vendosur Hanifi Petrova, lëshimi i një lokacioni për stacion të autobusëve, pastrimi i ambientit nga mbeturinat e hedhura nga qytetarët, vendosja e pllakave me vërejtjen mos hedhni mbeturina dhe shumë veprime tjera humane dhe njerëzore.
Shembuj të tillë të mirë duhet të bëhen gjithandej në vendbanimet e Lipjanit por shenjat orientuese dhe sinjalizuese duhët të vendosen nga Komuna e jo nga qytetarët. Aty ku mungon dora e shtetit e merrë në dorë qytetari i cili edhe mund të mos ja qëlloj ku duhet të vendosen shenjat e komunikacionit./LipjaniPress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Zemaj ironizon me opozitën për Demarkacionin

lipjanipress

Deputetët Albin Kurti dhe Donika Kadaj- Bujupi mbesin në paraburgim

lipjanipress

Suedia ndihmon Kosovën me nga 8 deri 10 milionë euro në vit

lipjanipress

Gjykata kthen taksistët e dëbuar në Aeroportin e Prishtinës

lipjanipress

Komisioni për Punë të Brendshme e kërkon për raportim drejtorin e policisë

lipjanipress

Pronari i arrestuar i motelit ku qëndruan personat që plagosën Vllasin (Foto)

lipjanipress

Austri: Arrestohen 8 terroristë të dyshua

lipjanipress

Veseli: Do ta bëjmë ushtrinë për të garantuar të ardhmen e fëmijëve tanë

lipjanipress

Grupi Koha tenton të fitojë financiarisht nga plagosja e Azem Vllasit

lipjanipress

Salla Rinore nuk kishte hapësirë të duhur për ti pranuar të gjithë këta anëtarë dhe simpatizues të cilët bartnin flamuj partiak dhe shtetëror(FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Për ministrin e Kosovës, FETO është organizatë terroriste dhe shkollat e Gylenit duhet të mbyllen

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur shefen e Zyrës së BE-së, Natalia Apostolova

lipjanipress
Skip to toolbar