LipjaniPress

Azilkërkuesit në Kosovë me apartamente banimi

Lajme Lipjani

Të kërkosh Azil në Kosovë në Qendrën për Azilkërkues në fshatin Magure do të thotë të pajisesh me apartament banimi.
Kjo është një nga mënyrat e jetesës për azil në këtë qendër .

Fitim Zatriqi udhëheqës i qendrës për azilkërkues thotë se aktualisht në Kosovë kanë kërkuar azil rreth 44 persona përkundër kapacitetit prej 100 persona që posedon kjo qendër.

“Varësisht ku ka kërkuar azil personit i merren gjurmët e gishtërinjëve, i bëhet fotografimi dhe mbushet formulari inicial për azil”, tha ai për Tribuna Channel.

Aktualisht kjo qendër akomodon 5 azilkërkues nga Siria dhe Afganistani.

Por si përfundojnë këta azilkërkues në këtë qendër na tregon udhëheqësi i saj.

Apartamentet, kuzhina, lavanderia, kopshti për fëmijë, biblioteka, kurset e gjuhës janë vetëm disa nga kushtet që posedon ky objekt.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

NJOFTIM PUBLIK PËR DËRGIMIN E PROPOZIMEVE PËR ANËTAR TË KOMITETIT KOMUNAL VEPRUES NGA PËRFAQËSUESIT E ORGANIZATAVE TË SHOQËRISË CIVILE

lipjanipress

Lekaj: Shpresoj që Mustafa të mos ulet më kurrë në karrigen e kryeministrit

lipjanipress

Ky është vendimi i Gjykatës turke për gylenistët e deportuar nga Kosova

lipjanipress

Ish kryetari i Gjykatës Supreme Fejzullah Hasani

lipjanipress

PDK dega në Lipjan sot me datë 03.10.2017, ka paraqitur Kallzim penal në Prokurorinë themelore në Prishtinë kundër Adem Duriqit, Drejtor i Drejtoratit për Prokurim, Komuna e Lipjanit.

lipjanipress

Franca vë në shënjestër grupet kriminale shqiptare ne qytetin Bourg-en-Bresse(FOTO)

lipjanipress

Nënkryetari i LDK-së u kthehet vrasjeve politike, kërkon drejtësi nga shteti (VIDEO)

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti gjatë ditës së sotme ka parë nga afër mbarëvajtjen e punimeve në Gadime

lipjanipress

Njoftim: Komuna Lipjanit

lipjanipress

Kryetari i LDK’së uron Pashkët edhe përmes rrjetit social Twitter

lipjanipress

VV: POLICËT E THAÇIT KIDNAPUAN STUDENTIN QË E QUAJTI ATË HAJN

lipjanipress

Pallaska tregon se kur do të fillojë punën Gjykata Speciale (Video

lipjanipress
Skip to toolbar