LipjaniPress

BE kundër pezullimit të dialogut: Nuk kontribuon në normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Lajme Nderkombëtare

Bashkimi Evropian ka reaguar ndaj rezolutës së miratuar sot nga Kuvendi i Kosovës, përmes së cilës kërkohet pezullimi i dialogut me Serbinë, deri në lirimin e Ramush Haradinajt, i cili po mbahet nën masën e lirimit me kusht, në Colmar të Francës.

BE thotë se thirrja për pezullimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, “nuk i kontribuon normalizimit të marrëdhënieve dhe nuk është në linj me përkushtimet e vazhdueshme të bëra nga Kosova”.

Në deklaratën e BE-së po ashtu thuhet se Kosova gjithmonë ka qenë e përkushtuar në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë “për hir të njerëzve të saj por edhe sepse përparimi në dialog është përparim e saj në rrugën drejt BE-së”.

“U bëjmë thirrje udhëheqësve politikë të Kosovës, që të vazhdojnë të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog, të zbatojnë marrëveshjet e arritura deri më tani në Bruksel dhe kështu të avancojnë edhe në normalizimin e marrëdhënieve dhe në perspektivën e saj evropiane”, thuhet në deklaratën e Bashkimit Evropian.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Gjermania i dëbon 26 emigrantë afganë

lipjanipress

Beteja e Presidentit për fajësimin e bashkësisë ndërkombëtare

lipjanipress

Videoja e plotë e pjesës së dytë të dokumentarit “Njëmbëdhjetë Thikat”

lipjanipress

PDK vendos nesër nëse do ta përkrahë mocionin e opozitës për rrëzimin e Qeverisë

lipjanipress

Ambasada Amerikane nuk shpreh përkrahje për zgjedhje të parakohshme

Press Lipjani

Konfiskohen 600 kg mish me afat të skaduar në Viti

lipjanipress

Daçiq i rren amerikanët se shqiptarët mund t’i sulmojnë serbët në veri të Kosovës

lipjanipress

20 vjet nga rënia heroike e Jasharëve Fillojnë aktivitetet me rastin e vitit jubilar, 20 vjetorit të rënies heroike të Komandantit legjendarë Adem Jashari, Familjes Jasharaj, dëshmorëve të kombit si dhe të gjithë të rënëve për liri.

lipjanipress

Njeriu Australian mbijeton duke u bllokuar për orë të tëra në një pellg me baltë e ujë (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Zvicra s’ka përjetuar janar më të ftohtë në 30 vjetët e fundit

lipjanipress

Zemaj ironizon me opozitën për Demarkacionin

lipjanipress

Iraku nuk e njeh Kosovën edhe pse “po përballet me presion”

lipjanipress
Skip to toolbar