LipjaniPress

Ç’NA DUHET NJË SHTET, KU ATA QË LUFTUAN DHE FËMIJËT E TYRE E BRAKTISIN ATË

Lipjani Op/Ed

Nga:Hysni Gashi

Filozofë të mëdhenjë nga përvoja e tyre thonë se heronjët e bëjnë luften, qeverisin dhe përfitojnë horrat.

Kjo thënje nuk më ka pëlqyer kurrë, për faktin se nuk i kam dëshiruar bartësit e luftës çlirimtare të keqqeverisin me vendin,por të vlerësohen lartë për luftën dhe qeverisjen e tyre. Por fatkeqësisht realiteti po korrespondon me thënjen e filozofëve. Po bëhen 20 vite që nga çlirimi i vendit nga Ushtria Çlirimtare si luftë e drejtë e mbështetur nga fuqitë e mëdha, SHBA-të dhe NATO, kundër ushtrisë dhe policisë gjenocidiale serbe.

Ndonëse 20 vite të lirë dhe 13 vite të pavarur si shtet, i mbështetur nga fuqitë e mëdha, dhe si produkt i çlirimit dhe pavarësimit të vendit ishte lufta çlirimtare dhe gjaku i të rënëve që paguan çmimin më të lartë të lirisë dhe pavarësisë së vendit, edhe pas 20 vitesh ata që luftuan dhe familjarët e deshmorëve, invalidëve, veteranëve dhe martirëve, nuk po gjejnë shpresë në këtë vend të larë me gjak, për të jetuar me një përspektivë dhe dinjitet, duke e braktisur atë për një jetë më të mirë në shtetet Perëndimore.

Dhe fatkqësisht krejt kjo ndodh nga qeveritë njëra pas tjetrës dhe veçmas nga mospërkrahja e partive të krahut të luftës, gjë që u ngritën dhe përfituan nga këto kategori meritore. Sepse dhe fatkeqsisht partitë e krahut të luftës i avancuan ata që ishin kundër luftës dhe jo ata që luftuan për vendin dhe popullin liridashës.

Me ç’rast faji nuk bie vetëm mbi partitë e krahut të luftës, por edhe të disa krerëve të shoqatave të dalura të luftës, që në vend se të jenë në mbrojtje të të drejtave të këtyre kategorive, janë shëndrruar në melitantë partie dhe në shërbim të tyre krejtsisht për interesa porsonale të tyre.

Më vjen keq ta them, por e kam të pamundur të hesht, nga zemra e plast, sepse as në sistemin e kaluar pushtues, por as në shtetet me qeveri diktatoriale të brishtë dhe komuniste, nuk kam degjuar që zyrtarë shtetëror i kanë të punsuar të gjithë familjen e fareefisin,madje me nga 7 vende pune, siç ka në Kosovë ,edhe se Kosova prin në rajon për numrin e të papunëve dhe të kësaj kategorie meritore. Prandaj, edhe nuk na duhet një shtet kur këto kategori meritore e braktisin vendin.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

40,000.00 euro për ndërtimin e trotuarit dhe ndriçimit publik në fshatin Bujari

lipjanipress

SHPEND AHMETI DJE U SHFAQ REAL

lipjanipress

Lipjanasit e interesuar për grantet e Organizatës “HELP”

lipjanipress

Vihet gurëthemeli për ndërtimin e Shkollës së Mesme Profesionale “Adem Gllavica” në Lipjan

lipjanipress

Sadri Shala, një kryetar i ardhshëm i Lipjanit!…

lipjanipress

Familja e Nysret Dibranit, pas shtatë viteve bëhet më shtëpi (Foto+Video)

lipjanipress

Jakup Lecaj: Ukraine , Ne Fshatin Karakurt ku jetojne Shqiptare.

lipjanipress

Daut Haradinaj: Fitim Selimi do te jetë Kryetar i Lipjanit(FOTO)

lipjanipress

MIRSAD TAHIRI VIP ASHKANLIA NË KOSOVË (FOTO)

lipjanipress

Shëndetësia e Lipjanit përfiton pajisje bazike për Kujdesin Primar Shëndetësor

lipjanipress

Policia Kosovës sotë konfiskoj 825 kg marihuanë.

lipjanipress

Kryetari Imri Ahmeti nga nesër në tubime falënderuese për qytetarët

lipjanipress
Skip to toolbar