LipjaniPress

Daçiç: Thaçi nuk mund ta lirojë Haradinajn

Lajme

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka theksuar se rezoluta e Kuvendit të Kosovës për pezullimin e dialogut me Serbinë derisa të lirohet Ramush Haradinaj, është një blof i palës kosovare.

Daçiç ka shtuar gjithashtu se nuk beson që Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe përfaqësuesit e tjerë të Kosovës mund të lirojnë Haradinajn, transmeton Indeksonline.

“Ne po flasim për diçka tjetër, unë mendoj se ekziston një frikë se Gjykata Speciale do të trajtojë zyrtarë të tjerë nga Kosova. Ky është një rast i paprecedent. Kjo do të thotë se Serbia nuk dëshiron aspak të marrë pjesë në një të keqe të dialogut që dikush të dënohet apo të arrestohet”, ka thënë Daçiç.

Sipas tij çështja pastaj është nëse BE-ja do të lejojë ndërprerjen e dialogut, dhe se BE-ja duhet të angazhohet në mënyrë aktive në zgjidhjen e problemeve të lidhura.

“BE-ja, duhet të jenë të përfshirë në mënyrë aktive në gjithë këtë. Jo vetëm të thonë mirëmëngjesi dhe mirupafshim. BE-ja është dialogu kryesor dhe në rast se dikush bie pre e këtij blofi për ndërprerjen e negociatave nuk e meriton të ulet në Bruksel”, ka përfunduar Daçiç..

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

LDK-Lipjan:Në Qylagë do të funksionalizojmë Zonën Ekonomike

lipjanipress

Ramadan Muja, një mandat duke u ballafaquar me drejtësinë

lipjanipress

Tronditen banorët e Gjenevës nga një libër islamik që kanë pranuar me postë

lipjanipress

Franca i kundërpërgjigjet thirrjes së Erdoganit që turqit që jetojnë në Evropë t’i bëjnë nga 5 fëmijë

lipjanipress

Deklaratat e Sekretarit Mattis për Kosovën dhe FSK’në – top lajm në mediat serbe

lipjanipress

Lajçak telefonon Vjosa Osmanin, Lutfi Hazirin e Fatmir Limajn, tregon për çfarë biseduan

lipjanipress

Mesazhi i Votuesit në Fletëvotimin e Ferizajt

lipjanipress

OSBE përkrah zgjedhjen e një prokurori të veçantë që merret me kërcënimet dhe mbrojtjen e gazetarëve

lipjanipress

Familja Rugova në Zyrën e Thaçit: U dorëzohet medalja presidenciale për Ibrahim Rugovën

lipjanipress

Rryma të ngrohta ajrore drejt Arktikut, hulumtuesit thonë se nuk kanë parë kurrë diçka të tillë

lipjanipress

ELEM mbyll dyqanet në Kodrën e Diellit

lipjanipress

Demostratat studentore të vitit 1981(FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar