LipjaniPress

Debat i ashpër i kandidatëve presidencialë francezë për Evropën

Lajme

Liderja e ekstremit të djathtë francez, Marine Le Pen, u sulmua nga të gjitha anët për të ardhmen evropiane të Francës, në përballjen e kandidatëve presidencialë në debatin e dytë televiziv.

Kandidati i qendrës, Emmanuel Macron, tha se propozimet nacionaliste të zonjës Le Pen çojnë në “luftë ekonomike”, raporton BBC.

Por ajo u akuzua edhe nga e djathta për mungesë ashpërsie të mjaftueshme për anëtarësinë e Francës në BE.

Francois Fillon, ndërkohë, tha se Francës i duhet Evropa, si përgjigje ndaj SHBA-së dhe Kinës.

Le Pen, si lidere e Frontit Kombëtar (FN), premtoi rivendosjen kontrollit të kufijve të Francës dhe heqjen e euros, ose përndryshe do të mbajë një referendum për dalje nga BE-ja.

Macron, si favorit i zgjedhjeve, akuzoi zonjën Le Pen për gënjeshtra, dhe tha se “nacionalizmi do të thotë luftë”.

“Ju jeni duke thënë të njëjtat gënjeshtra që ne kemi dëgjuar nga babai i juaj për 40 vjet”, tha ai.

Le Pen, e cila gjithashtu u sulmua nga kandidati konservator Fillon, u përgjigj: “Ti nuk duhet të pretendosh të jesh diçka e re, kur ju je duke folur si fosilet që janë të paktën 50 vjeç”.

Franca mban raundin e parë të votimit më 23 prill. Përveç nëse një kandidat fiton më shumë se 50% të votave, dy pretendentët kryesorë do të shkojnë në një raund të dytë më 7 maj.

Te gjitha sondazhet nxjerrin dyshen Macron – Le Pen si kandidatqë që shkojnë në raundin e dytë ku Macron do t’a mposhtë me lehtësi Le Pen./express/.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Detaje të reja nga përgjimet që çuan në arrestimin e zyrtarit të lartë të Qeverisë (Video)

lipjanipress

ISIS i lë fëmijët të vuajnë urie, u thotë se në parajsë mund të hanë çka t’ua do zemra

lipjanipress

Kandidati për kryetar z.Heset Sahiti shpalosi edhe në Grackë të vogël programin për qeverisjen 4 vjeqare në Lipjan.

lipjanipress

KOMUNITETI I FSHATIT LLUGAXHI NË LONDER MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN

lipjanipress

Aeroplanët luftarakë të Izraelit e sulmojnë Rripin e Gazës

lipjanipress

Kryetari i Mitrovicës Veriore: Të martën e ndërtojmë strukturën e re betonike në zonën e këmbësorëve

lipjanipress

Zaev i kërkoi Ivanovit që ta tërheqë vendimin

lipjanipress

Shpend Maxhuni intervistohet për dëbimin e gulenistëve nga Kosova

Rexhep Isufi

Kosova e gatshme t’i avancojë marrëdhëniet me NATO-n

lipjanipress

Mustafa i thotë Palmerit se përkrahja e SHBA-ve për Kosovën është e pazëvendësueshme

lipjanipress

Nënkryetari i Komunës së Lipjanit, Fauz Xhemajli priti në takim sot Zëvendësministrin për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Shukri Maxhuni.

lipjanipress

Nuk ndalet Haki Abazi: Nuk mjafton me dorëheqjen e Shpend Ahmetit, ja çka kërkon tjetër

lipjanipress
Skip to toolbar