LipjaniPress

Deklasifikohen pamje nga shpërthimet bërthamore në SHBA (VIDEO)

Bota Lajme

Videot e tmerrshme të shpërthimeve bërthamore që janë regjistruar nga pothuajse çdo kënd dhe çdo distancë, janë ruajtur me fanatizëm nëpër trezorët në mbarë Amerikën, dhe tani për herë të parë janë publikuar në YouTube.

Nga rreth katërmijë filma janë skanuar, 750 prej tyre janë deklasifikuar nga Qeveria e Shteteve të Bashkuara, transmeton Telegrafi.

60 video mund t’i shikoni në YouTube, por me kalimin e kohës do të shtohen tjera, shkruan New York Times.

Këtë projekt e ka iniciuar Lorens Livermoore nga laboratori kombëtar në Kaliforni, ndërsa realizmin e ka udhëhequr fizikani Gregor Springs, duke shpresuar që këto filmime do të arrijë t’i shpëtojë dhe ruajë.

Videoja të tilla do të duhej t’iu ndihmonin shkencëtarëve të mësojnë më shumë për shpërthimet bërthamore.

“Kur ta shikojnë njerëzit se sa energji lirohet dhe sa dëme shkaktohen, njerëzit do të mendohen dy herë”, ka deklaruar Springs.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Imami Musliu: Kur i pashë 56 kufomat, s’e besoja se ishte edhe Adem Jashari

lipjanipress

LDK i reagon Thaçit, jep sinjale se nuk do të votojë për Ushtrinë

lipjanipress

Fillon ndërtimi i objektit të ri shkollor në fshatin Rubovc

lipjanipress

Nesër sërish testohet alarmi në Prishtinë

lipjanipress

Ramush Haradinaj flet nga Franca: Më ngeli merak që s’isha në përvjetorin e Rugovës (Audio)

lipjanipress

19 VITE MË PARË: RRËFIMET PËR PROTESTËN “BUKË PËR GRATË DHE FAMILJET E DRENICËS”

lipjanipress

Turqia arreston mbi 50 persona

lipjanipress

Lideri i AAK’së: Është nder të vizitohen dëshmorët pas një dite të rëndësishme

lipjanipress

Publikohet raporti i institutit GAP për qytetari aktive në lokalitete të ndryshme të Kosovës

Press Lipjani

Pritje madhështore për kryetarin Imri Ahmeti nga banorët e fshatit Bujan(Video+Foto)

lipjanipress

Fshati Smallush mbështetë programin e Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Selatin Retkocerin

lipjanipress

Jakup Lecaj: Ukraine , Ne Fshatin Karakurt ku jetojne Shqiptare.

lipjanipress
Skip to toolbar