LipjaniPress

Demantohet keq Isa Mustafa, ja sa qytetarë i punësoi Qeveria e tij në të vërtetë

Lajme

Drejtori i Instituti GAP, Agron Demi ka demantuar kryeministrin Isa Mustafa, i cili ditëve të fundit me entuziazëm rendit sukseset e tij në Facebook, duke thënë se Qeveria e tij për dy vjet ka arritur punësimin e 40,000 qytetarëve

Sipas Demit, të punësuar nqë nga viti 2016 janë vetëm 23,677 qytetarë e jo 40 mijë, siç thotë Mustafa.

Po ashtu, Demi ka kritikuar qeverisjen e Mustafës edhe në dështimin për të siguruar punësim të qëndrueshëm, ku thotë se nga gjithsej 347,185 të punësuar, vetëm 267 mijë prej tyre kanë punësim të qëndrueshëm, shkruan Periskopi.

Sipas Demit, në Kosovë është e vështirë të sigurosh vend pune, por edhe nëse gjen të drejtat e punëtorit do të shkelen, prandaj, sipas tij, të gjithë synojnë për vende pune në sektorin publik.

Komenti i plotë:

347,185 të punësuar më 2016, janë vetëm 23,677 të punësuar më shumë se sa në 2014, e jo 40,000 si po deklaron Kryeministri.

Nga këta 347,185 të punësuar, vetëm 267 mijë kan punësim të qëndrueshëm. Kurse 94 mijë prej tyre punojnë më shumë se 50 orë në javë, e rreth 50 mijë punojnë rregullisht edhe të shtuneve e të dieleve.

Sipas kësaj, del se punësim të qëndrueshëm e me orar të arsyeshëm kanë vetëm 175 mijë persona, 100 mijë prej të cilëve punojnë në sektorin publik.

Kjo dëshmon se në Kosovë është shumë vështirë me siguru një vend pune, por edhe nëse jeni me fat e gjeni një vend pune, mundësitë që ju me punu pa ndërpre shtatë ditë në javë, e më shumë se tetë orë në ditë janë shumë të mëdha. Ja pse krejt ia mësyejnë sektorit publik.

Por si duket kemi hy në fushatë zgjedhore dhe numrat e qeverisë kanë fillu me u shumëfishu për gjithçka.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Njeriu Australian mbijeton duke u bllokuar për orë të tëra në një pellg me baltë e ujë (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Shukri Buja: Ja çka më pyetën hetuesit!

lipjanipress

Deklaratë për media e Partisë Liberale të Kosovës

Rexhep Isufi

Janjeva dhe janjevasit të paluhatshëm, gjithmonë LDK

lipjanipress

Hasan S Zeneli: Kur bota rrotullohet rreth komandant dreqit !!!

lipjanipress

Vetëvendosje e kërkoi nesër seancën për Demarkacion

lipjanipress

Flaka Surroi: Reagon ndaj tentim vrasjes se Azem Vllasit

lipjanipress

Si do të përgjigjej NATO nëse Serbia anekson Veriun?

lipjanipress

Portali i njohur evropian shkruan se SHBA-ja detyroi Thaçin të heq dorë nga ushtria

lipjanipress

Kryeministri: E zgjidhëm një problem të brendshëm me ndihmën ndërkombëtare (LIVE VIDEO)

lipjanipress

LËVIZJA VETËVENDOSJE-LIPJAN: GADIMJA DËSHMON PËRKRAHJEN PËR SELATIN RETKOCERIN DHE LËVIZJEN VETËVENDOSJE!

lipjanipress

Haradinaj: I kam hequr avokatët, tash do të mbrohem vetë

lipjanipress
Skip to toolbar