LipjaniPress

Demostratat studentore të vitit 1981(FOTO)

Lajme

Tash e 36 vite kujtohen demonstratat e pranverës së vitit 1981 që e prishën rehatin e armatës serbe dhe fillojë një shpresë e madhe për popullin e Kosovës, për liri nga regjimi i Jugosllavisë.
Demostratat e vitit 1981 do të konsiderohen se ishin demonstratat më të mëdha në Gadishullin Ballkanik dhe në Evropën Lindore pas Luftës së Dytë Botërore.
Më 11 dhe 26 mars 1981 shpërthyen demostratat studentore të Universitetit të Kosovës.
Studentët të asaj kohe u gjakosën, dolën përballë armatës jugosllave vetëm me forcën e shpirtit shqiptar.
Rinia shqiptare në ish – Jugosllavisë zbuloi jo vetëm gjendjen kritike të popullit të vet, por edhe konfliktin që ekzistonte i mbuluar në shkallë universale historike njerëzore dhe kombëtare në Ballkan.
Më 1 e më 2 prill me kërkesat e demonstruesëve u solidarizuan i gjithë populli i Kosovës.
Sipas të dhënave zyrtare të asaj kohe, gjatë demonstratave kishte të vrarë 9 dhe ndërsa 15 të plagosur, ndërkaq nga forcat e milicisë serbe ishin 2 të vrarë dhe 17 të plagosur .
Kërkesat e demonstruesëve të Rinisë në pranverën e vitit 1981, ishin me parulla “Ja me hatër ja me luftë”, “Kosova Republikë”, Kosova e kosovarëve”, dhe kërkesat famshme “Republikë kushtetutë”, “E duam flamurin kombëtare”, “Duam bashkimin e trojëve shqiptare”.
Këto ngjarje qenë një paralajmërim që shënoi kthesë në historinë e ideologjisë komuniste dhe në fund përmbysjen e saj.

Kryetar i Forumit Rinor të AKR-së në Lipjan Bekim D. Olluri./Lipjanipress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Lirohet ish-prokurorja që akuzohej për ryshfet

lipjanipress

“Në Lipjan fitoi Imri Ahmeti , jo LDK-ja !”

lipjanipress

Ministri i FSK-së nuk e ka refuzuar pagën me rritje

lipjanipress

Zëvendëskryeministri Kelmendi vizitoi institucionet lokale, bizneset dhe Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan

lipjanipress

Krimi i organizuar me emigrantë – në Gjykatën e Apelit arrijnë 178 dosje

lipjanipress

Me 307 vota Shpend Ahmeti udhëheq , por ky rezultat mund të përmbyset nga 1500 votat me kusht

lipjanipress

Haziri koordinohet me BIK’un në Gjilan “për ndërtimin e xhamive dhe një qendre islamike”

lipjanipress

Bukuresht: Qeveria formalisht e pezullon dekretin që nxiti protesta masive

lipjanipress

Gjilan: Merr para ryshfet, arrestohet nga policia

lipjanipress

Zemaj ironizon me opozitën për Demarkacionin

lipjanipress

Austri: Arrestohen 8 terroristë të dyshua

lipjanipress

MD e Serbisë: Kurrë s’kemi fshehur dokumentet për krime

lipjanipress
Skip to toolbar