LipjaniPress

Departamenti i Gazetarisë mban konferencën ndërkombëtare “Prishtina Media Days”

Lajme

Nesër do të fillojë punën Konferenca Ndërkombëtare treditore “Prishtina Media Days”, e cila është organizuar nga Departamenti i Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës në bashkëpunim me Universitetin e Vjenës dhe Organizatën SEMO.

I gjithë ky organizim është bërë në kuadër të aktiviteteve të Degës së Gazetarisë për Ditën e Lirisë së Shprehjes.

Në një intervistë për KosovaPress, Remzie Shahini-Hoxhaj, drejtoreshë e Institutit të Medias dhe profesoreshë në Departamentin e Gazetarisë, tha se kjo konferencë ka nisur si nevojë e kohës, sfidave me të cilat po ballafaqohen gazetarët jo vetëm në Kosovë por në të gjithë botën.

Ajo bëri të ditur se tema e kësaj konference është “Raporti i gazetarisë më të vërtetën”.

Sipas saj, ka qenë e rëndësishme të përballin teorinë dhe praktiken, në mënyrë që të gjejnë përgjigje për pyetjet të cilat janë shtruar për një kohë të gjatë sa i përket të vërtetës në gazetari.

Sipas profesoreshës Hoxhaj, mbajtja e kësaj konference në Kosovë është shumë e rëndësishme jo vetëm për studentët e gazetarisë por edhe për të gjitha mediat dhe publikun.

Në këtë konferencë do të ketë pjesëmarrës nga Austria, Gjermania, Brazili, Egjipti, Shqipëria, Serbia e vendeve të tjera.

Konferenca Ndërkombëtare treditore “Prishtina Media Days”, e cila është organizuar nga Departamenti i Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës në bashkëpunim me Universitetin e Vjenës dhe Organizatën SEMO do të zgjasë nga nesër deri me 5 maj. /kp/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Familjarët e Grupit të Kumanovës një ditë para vizitës në Prishtinë ja çka i shkruajnë Zaevit!

lipjanipress

Reagon Ali Ahmeti: Deklarata e partive shqiptare nuk cenon shtetin e Maqedonisë

lipjanipress

U bënë gati katër muaj të bllokimit të punës së Kuvendit komunal nga Kryesuesja e KK- së në mënyrë të jashtëligjshme duke shkel rëndë LVL

lipjanipress

Procesi gjyqësor vazhdon kundër të akuzuarve për puç në Mal të Zi

lipjanipress

Çfarë premtuan deri tash partitë politike që po e kërkojnë votën?

lipjanipress

Po duam punë, mjaftë me mashtrime

lipjanipress

Ku mbeti lista e gjat e kriminelve serb që morën pjes në masakrat dhe dhunimet e shkaktuara në Kosovë

lipjanipress

Aksidentohet autobusi, 28 të vdekur (FOTO)

lipjanipress

Të burgosurit e vitit ’81 tregojnë për vitet e burgut

lipjanipress

Ja se kur fillon Muaji i Ramazanit (Foto)

lipjanipress

Viktima e aksidentit në Arllat të Drenasit, ishte ushtar i UÇK’së (FOTO)

lipjanipress

Selatin Retkoceri kandidat për deputet në Kuvendin e Kosovës nga Lëvizja VETËVENDOSJE

lipjanipress
Skip to toolbar