LipjaniPress

Dita e verifikimit të fakteve, Kolegji AAB dhe Kallxo.com organizuan ligjëratë speciale për studentët e gazetarisë

Lipjani

Prishtinë, 5 prill 2017- Në shënim të Ditës Ndërkombëtare të Verifikimit të Fakteve (International Fact-Checking Day), Fakulteti i Komunikimit Masiv në Kolegjin AAB dhe KALLXO.com, organizuan ligjëratë speciale në temën: “Mos lejoni me ju mashtru: Verifikoni faktet”, ku ligjërues para studentëve ishin Drejtori Ekzekutiv i ‘Internews Kosova’, Faik Ispahiu, si dhe redaktori i ‘Drejtësia në Kosovë’, Kreshnik Gashi.
z. Ispahiu, në këtë ligjëratë njoftoi studentët për ‘Krypometrin’, platformë kjo që e ka aplikuar ‘Kallxo.com’, e cila merret me monitorimin, verifikimin e më pas publikimin e gënjeshtrës së akterëve llogaridhënës.
“Krypometri është pjesë e “Fact-Checking-ut’ ndërkombëtarë. […] Kripën e kemi përdorur si metaforë të gënjeshtrës, duke u treguar edhe detaje të tjera të kategorizimit të gënjeshtrës të aplikuara në ‘Krypometër’si: “Me kos”, “Rrenë”, “Rrenë e krypur”, etj.
Pos gënjeshtrës, ‘Krypometri’ merret edhe me të vërtetat, duke i klasifikuar deklaratat apo premtimet e llogaridhënësve si: “Të vërteta” dhe ‘Pjesërisht të vërteta”.
Ndërsa, Kreshnik Gashi tha se kjo platformë e cila ka ardhur edhe si kërkesë e rendit të ri botëror të gazetarisë, është nisur si ide qysh para dy viteve, dhe se për dy vite radhazi u është dashur shumë punë për mënyrën e realizimit, ku tek në dhjetor të vitit të kaluar është lansuar në uebfaqen e Kallxo.com.
“Krypometri ka qenë diçka e re në skenën e informimit në Kosovë, pasi që deri më tani nuk është matur niveli i përputhshmërisë së fakteve të deklaratave të politikanëve”, tha Gashi, duke shtuar se kjo platformë ka ardhur me qëllim që akterët llogaridhënës të kenë kujdes në deklarimet e tyre publike.
Në këtë ligjëratë u fol edhe për besueshmërinë e informacioneve nga skena mediatike në Kosovë, si dhe me sfidat me të cilat janë përballur në vazhdimësi “Internews Kosova’ dhe ‘BIRN’, si nga puna e vështirë në terren, problemi me qasjen në dokumente zyrtare e deri të proceset gjyqësore që kanë pasur deri më tani.
Gjatë tërë ligjëratës studentët e Fakultetit të Komunikimit Masiv ishin të përfshirë në mënyrë interaktive në debat duke u interesuar për çështje me të cilat ballafaqohen gazetarët e mediat dhe duke shprehur qëndrimet e tyre për verifikimin e fakteve si një domosdoshmëri për informacion të qëndrueshëm./LipjaniPress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Sadri Shala, një kryetar i ardhshëm i Lipjanit!…

lipjanipress

Kanë filluar punimet në ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës “Luftëtarët e Lirisë në fshatin Babush i Muhaxherëve

lipjanipress

Familjari i kryetarit të Lipjanit nga LDK-ja, i bashkohet PDK-së

lipjanipress

IMRI AHMETI: QYTETARËT PËRMES VENDIMMARRJES NDIKOJNË NË ZHVILLIM

lipjanipress

Në kujtim të përvjetorit të Masakrës së Reçakut

lipjanipress

Daut Haradinaj: Fitim Selimi do te jetë Kryetar i Lipjanit(FOTO)

lipjanipress

Fillon ndërtimi i rrethërrotullimit tek udhëkryqi Lipjan-Magurë-Shtime

lipjanipress

IMRI AHMETIN SHPIFJET NUK E SHPËTOJNË DOT NGA DREJTËSIA

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka vizituar fabriken e lëngjeve MS Quality

lipjanipress

NJOFTIM: Te nderuar miq, shoke dhe njerez te vullnetit te mire!

lipjanipress

Shëndetësia e Lipjanit përfiton pajisje bazike për Kujdesin Primar Shëndetësor

lipjanipress

FSHATI BABUSH MBËSHTETË SELATIN RETKOCERIN PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT

lipjanipress
Skip to toolbar