LipjaniPress

Ende e pasigurt mbështetja financiare nga shteti për të akuzuarit nga Specialja

Lajme

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, pret nga Ministria e Drejtësisë që t’i miratojë aktet nënligjore të Ligjit për Mbrojtjen Juridike dhe Mbështetjen Financiare të Personave të akuzuar në Gjykatën Speciale.

Por, edhe pse ka kaluar një kohë e gjatë nga hyrja në fuqi e këtij ligji, Ministria e Drejtësisë ende nuk e ka finalizuar një procedurë të tillë, raporton KTV.

Vetëvendosje shprehet kundër jo vetëm ndaj akteve nënligjore të parapara që të hartohen nga Ministria e Drejtësisë, por edhe ndaj këtij procesi në përgjithësi.

Valdete Bajrami nga Nisma për Kosovën, thotë se ashtu si ky koalicion qeverisës e ka votuar këtë gjykatë, duhet t’u sigurojë edhe mbështetje financiare të akuzuarve potencialë.

Një kërkesë e tillë ka ardhur pas rastit të arrestimit në Francë të Ramush Haradinajt nga një urdhërarrest të lëshuar nga Serbia përmes INTERPOL-it në vitin 2004 dhe shtyrjes së vendimit nga gjykata franceze për lirimin e ish-kryeministrit të Kosovës

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

KQZ përmbyll procesin e certifikimit të partive dhe kandidatëve – kjo është lista e plotë

lipjanipress

Ja kushtet e KQZ-së për certifikimin e koalicioneve

lipjanipress

Në këto vende nuk do të ketë rrymë gjatë ditëve të ardhshme

lipjanipress

Vendim ekstrem i opozitës, Bogdani: Braktisim komisionet deri në fund të Parlamentit

lipjanipress

Mësuesi që vrau Miladin Popoviçin para 72 viteve

lipjanipress

NJOFTIM PËR DËRGIMIN E PROPOZIMEVE PËR ANËTAR KOMISIONI NGA SHOQËRIA CIVILE

lipjanipress

Njeriu Australian mbijeton duke u bllokuar për orë të tëra në një pellg me baltë e ujë (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Çfarë më mësoi Sllobodan Millosheviqi për Donald Trumpin

lipjanipress

Garrett: Parashikimet e mia për Maqedoninë ishin joreale, diçka si “La la Land”

lipjanipress

Veseli: Do ta bëj të pamundurën që të ofroj mbështetje institucionale për të lehtësuar të bërit biznes

lipjanipress

Beteja e Presidentit për fajësimin e bashkësisë ndërkombëtare

lipjanipress

Ambasadori Delawie i drejtohet edhe Kuvendit: Hidheni poshtë projektligjin për ushtrinë

lipjanipress
Skip to toolbar