LipjaniPress

Erdogan: Evropa “fashiste dhe mizore”, po i ngjan Luftë së Dytë Botërore

Bota Lajme

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e ka përshkruar Evropën si “fashiste dhe mizore”, dhe tha se ajo i ngjan epokës së Luftës së Dytë me ndalimin e disa mitingjeve turke.

Erdogan tha se Turqia mund të shqyrtojë lidhjet e saj me Evropën, pas referendumi të prillit , i cili pritet t’i japë kompetenca shumë më të mëdha, shkruan “The Independent”.

Turqia është zhytur në një krizë diplomatike me Europën, pasi Gjermania dhe Holanda ndaluan disa mitingje që kishin për qëllim forcimin e mbështetjes për referendumin. Por pas ndalimit të tyre Erdogan e quajti Holandën “mbeturinë naziste” dhe akuzoi Gjermaninë për “veprime fashiste”.

Erdogan tha se Turqia nuk kërcënohet më me procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe shtoi se, tani e tutje, nuk do të lejojë asnjë nga evropianët në tokën turke për të kryer “spiunazh” nën pretekste të ndryshme.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Dënohet me dy vjet burg ish-ministri i Brendshëm i Francës

lipjanipress

Dorëhiqet gjeografi i vetëm nga Komisioni Qeveritar për Demarkacion [dokument]

lipjanipress

Zhurma misterioze zgjon banorët në orët e hershme të mëngjesit (Video)

lipjanipress

Sulmohet autobusi me udhëtarë në magjistralen Prishtinë-Gjilan

lipjanipress

LDK-Lipjan prezanton Sllovin disa pamje më herët dhe tani.

lipjanipress

Zyrtarët e QKU: Bajram Rexhepi është në komë artificiale

lipjanipress

Dorëhiqet kryetari i Preshevës Shqipërim Arifi

lipjanipress

Shpërthen një bombë në qendër të Beogradit, dridhet i gjithë qyteti (Foto dhe Video)

lipjanipress

Kur Slobodan Milosheviq i premtonte turmës në Beograd arrestimin e Azem Vllasit (VIDEO)

lipjanipress

Intelektuali Agim Bahtiri godet komandantët

lipjanipress

Agani tërhiqet nga gara për deputet shkak i aktakuzës

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress
Skip to toolbar