LipjaniPress

Erdogan: Evropa “fashiste dhe mizore”, po i ngjan Luftë së Dytë Botërore

Bota Lajme

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e ka përshkruar Evropën si “fashiste dhe mizore”, dhe tha se ajo i ngjan epokës së Luftës së Dytë me ndalimin e disa mitingjeve turke.

Erdogan tha se Turqia mund të shqyrtojë lidhjet e saj me Evropën, pas referendumi të prillit , i cili pritet t’i japë kompetenca shumë më të mëdha, shkruan “The Independent”.

Turqia është zhytur në një krizë diplomatike me Europën, pasi Gjermania dhe Holanda ndaluan disa mitingje që kishin për qëllim forcimin e mbështetjes për referendumin. Por pas ndalimit të tyre Erdogan e quajti Holandën “mbeturinë naziste” dhe akuzoi Gjermaninë për “veprime fashiste”.

Erdogan tha se Turqia nuk kërcënohet më me procesin e anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe shtoi se, tani e tutje, nuk do të lejojë asnjë nga evropianët në tokën turke për të kryer “spiunazh” nën pretekste të ndryshme.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Grainca: LDK e gatshme në çdo moment për zgjedhje

lipjanipress

Propozohet ndalimi i importit të veturave më të vjetra se 10 vjet

lipjanipress

Nënkryetari i LDK-së u kthehet vrasjeve politike, kërkon drejtësi nga shteti (VIDEO)

lipjanipress

Kosova nuk ka bërë mjaft për minoritetet, thotë O’Connell

lipjanipress

Harrojeni Gjermaninë, ky vend hapi rrugën për punësim dhe “letra”, ja si mund t’i merrni shumë lehtë

lipjanipress

Kanë filluar punimet në ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës “Luftëtarët e Lirisë në fshatin Babush i Muhaxherëve

lipjanipress

Mali me borë në mes të Shkupit (VIDEO)

lipjanipress

Këto janë faktet pse kerkoj dorëheqjen e Shpend Ahmetit (video)

lipjanipress

Imri Ahmeti LDK-Lipjan (Blinaj) është koha që të qeverisim pa ortak.

lipjanipress

Kadri Veseli shpjegon dallimin ndërmjet ‘ktu’ dhe ‘kty’ (Video)

lipjanipress

ME VETËVENDOSJE EDHE JANJEVA GATI PËR NDRYSHIM(FOTO)

lipjanipress

Kadri Veseli FSK së shpejti Ushtria Kosovës (Video)

lipjanipress
Skip to toolbar